standardy ochrony dzieci

Standardy ochrony dzieci to zasady i procedury, dzięki którym zapewniamy dzieciom bezpieczne środowisko do rozwijania ich pasji i zainteresowań. Do wprowadzenia i stosowania standardów ochrony dzieci zobowiązują nas przepisy prawa wynikające z ustawy  z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich [Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ].

W ramach standardów:

  • opracowaliśmy i wdrożyliśmy Politykę ochrony dzieci w Domu Kultury w Ozimku
  • dbamy, aby w naszej instytucji pracowały osoby odpowiednio przygotowane i bezpieczne dla dzieci 
  • zwracamy uwagę na zasady bezpiecznych relacji pomiędzy pracownikami a dziećmi
  • nasi pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci oraz znają procedury adekwatnego reagowania w przypadku podejrzenia krzywdzenia
  • dbamy o ochronę wizerunku i bezpieczeństwo dzieci w internecie
  • minimalizujemy ryzyko krzywdzenia rówieśniczego podczas korzystania z naszej oferty poprzez zapoznanie uczestników z zasadami bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi.

Zachęcamy opiekunów i wszystkie osoby zainteresowane do zapoznania się z Polityką ochrony dzieci w Domu Kultury w Ozimku. Dla dzieci opracowaliśmy wersję uproszoną  standardów, z którą mogą się również zapoznać w holu naszej instytucji.

PREAMBUŁA

Dom Kultury w Ozimku jako samorządowa instytucja kultury jest miejscem, w którym dzieci zapoznają się z kulturą i spędzają wolny czas, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania w środowisku  wolnym od przemocy, bezpiecznym  i przyjaznym. Instytucja uznaje swoją istotną rolę w promowaniu i przestrzeganiu praw dzieci oraz przyjmuje na siebie odpowiedzialność za propagowanie wobec nich odpowiednich postaw i szerzenie edukacji w zakresie dzieciństwa wolnego od przemocy.

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników i współpracowników Domu Kultury w Ozimku jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy pracownik i współpracownik traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Realizując standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem pracownicy i współpracownicy domu kultury działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.

Postanowienia wstępne

 § 1

  1. Polityka ochrony dzieci w Domu Kultury w Ozimku, zwana dalej Polityką, jest wewnętrznym dokumentem opracowanym zgodnie z wytycznymi zawartymi w art. 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich [Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ].  Dokument reguluje zasady wprowadzenia i stosowania standardów ochrony dzieci w sposób dostosowany do specyfiki działalności samorządowej instytucji kultury jaką jest Dom Kultury w Ozimku.  Polityka omawia procedury i zasady mające na celu ochronę przed krzywdzeniem dzieci korzystających z oferty instytucji, a w szczególności zasady bezpiecznych relacji z i pomiędzy dziećmi oraz procedury interwencji w przypadku sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu dziecka. Ponadto określa kompetencje osób odpowiedzialnych za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka oraz wniosków do sądu opiekuńczego lub ośrodka pomocy społecznej.
  2. Ilekroć w dokumencie jest mowa o:

Domu kultury (DK) - oznacza to Dom Kultury w Ozimku wraz ze wszystkimi agendami, w tym Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Ozimku,

Dyrektorze  - oznacza to dyrektora Domu Kultury w Ozimku,

Pracowniku - oznacza to pracownika Domu Kultury w Ozimku zatrudnionego na umowę o pracę,

Współpracowniku – oznacza to firmę, instytucję, stowarzyszenie i osobę fizyczną, w tym zleceniobiorcę, wolontariusza, stażystę i praktykanta współpracujących z Domem Kultury w Ozimku

Dziecku - oznacza to osobę małoletnią do ukończenia 18. roku życia, korzystającą z oferty Domu Kultury w Ozimku,

Opiekunie dziecka - oznacza to osobę uprawnioną do reprezentacji dziecka: jego rodzica lub opiekuna prawnego, a także rodzica zastępczego,

Krzywdzeniu dziecka - oznacza to popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika DK, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie. Krzywdzenie dziecka może mieć następujące formy:

  • przemoc fizyczna - to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być m. in. złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne. Przemoc powoduje lub może spowodować utratę zdrowia bądź też zagrażać życiu. Przemocą fizyczną są również kary cielesne, w tym klapsy.
  • przemoc emocjonalna - to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, nieustanna krytyka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest w stanie ono sprostać,
  • przemoc seksualna - to angażowanie dziecka do lat 15 w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie intymnych części ciała dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowań bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm, grooming, czyli uwodzenie w internecie w celu nawiązania kontaktu),
  • zaniedbywanie - to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, np. brak odpowiedniego odżywiania, ubrania, niezapewnienie specjalistycznej pomocy medycznej, jak również pozostawienie bez opieki dziecka do lat 7.

Danych osobowych dziecka - należy przez to rozumieć wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka, w tym jego wizerunek.

 

Rozdział 1. Przeciwdziałanie ryzyku krzywdzenia dzieci

§ 2.

  1. Dom kultury stosuje rozwiązania organizacyjne mające na celu zmniejszenie ryzyka krzywdzenia dzieci przebywających w instytucji, takie jak monitoring wizyjny, ograniczenie dostępu do sal zajęciowych dla rodziców i innych osób postronnych, obecność wyznaczonego pracownika na portierni w godzinach zajęć popołudniowych.
  2. Dyrektor dba, aby osoby zatrudnione w domu kultury lub współpracujące z instytucją posiadały odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne.
  3. Dom kultury zapewnia pracownikom i współpracownikom dostęp do podstawowej wiedzy na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci, przyjętych w placówce procedur w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz danych kontaktowych do instytucji zajmujących się ochroną dzieci, zapewniających pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, jak również świadczących specjalistyczną pomoc rodzinie i dzieciom w sytuacjach kryzysowych.
  4. Pracownicy i współpracownicy DK w ramach wykonywanych obowiązków monitorują sytuację i dobrostan dzieci oraz zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy ich krzywdzenia. Wykaz przykładowych czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dziecka prezentuje Załącznik nr 1 do niniejszej Polityki.
  5. W przypadku zauważenia symptomów lub sytuacji świadczących o krzywdzeniu dziecka pracownicy i współpracownicy stosują stosowne procedury interwencji szczegółowo omówione w dalszej części dokumentu.
  6. Pracownicy i współpracownicy mają obowiązek zachowania poufności informacji uzyskanych w związku z wykonywaną pracą lub pełnioną funkcją a dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych i innych danych wrażliwych dziecka i jego rodziców.
  7. W przypadku powzięcia informacji o krzywdzeniu dziecka pracownicy i współpracownicy DK są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności i wyczucia w kontaktach z nim oraz wykazania dla niego odpowiedniego poziomu zrozumienia i empatii.
  8. Rekrutacja pracowników i współpracowników uwzględnia wyniki analizy ryzyka krzywdzenia dzieci w placówce i odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji, które szczegółowo zostały omówione w Rozdziale 2
  9. Pracownicy i współpracownicy znają i stosują Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy pracownikami i współpracownikami DK a dziećmi, które stanowią Załącznik nr 2 do niniejszej Polityki.
  10. Pracownicy i współpracownicy dbają o zapoznanie dzieci z Zasadami bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi korzystającymi z oferty kulturalno-edukacyjnej DK, które stanowią Załącznik nr 3 do niniejszej Polityki, i monitorują ich bieżące przestrzeganie podczas zajęć grupowych.
  11. Dom kultury dokumentuje i monitoruje znajomość oraz przestrzeganie standardów ochrony dzieci omówionych w niniejszej Polityce.
  12. Wszyscy pracownicy i współpracownicy DK mają obowiązek zapoznania się z niniejszą Polityką, co potwierdzają pisemnym oświadczeniem, którego wzór stanowi Załącznik nr 4

 

Rozdział 2. Zasady bezpiecznej rekrutacji w Domu Kultury w Ozimku

§ 3

  1. Podczas rekrutacji na stanowiska związane z realizacją zainteresowań przez dzieci w Domu Kultury w Ozimku należy szczególnie starannie sprawdzić dokumenty potwierdzające kwalifikacje i doświadczenie kandydata/tki, (w tym także referencje, o ile zostały przedłożone), a w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej poruszyć zagadnienia związane z respektowaniem praw dziecka i jego bezpieczeństwem.
  2. Dyrektor, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy na stanowisku związanym z samodzielną realizacją zainteresowań przez dzieci lub przed dopuszczeniem osoby do prowadzenia innej samodzielnej działalności związanej z realizacją zainteresowań przez dzieci w DK,  ma obowiązek uzyskania informacji o tym, czy dane kandydata/ki są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (dostęp: rps.ms.gov.pl). W tym celu osoba podlegająca weryfikacji jest zobowiązana do wypełnienia ankiety i podania następujących danych:
    1. imię
    2. nazwisko
    3. data urodzenia
    4. PESEL
    5. nazwisko rodowe
    6. imię ojca
    7. imię matki

        Wzór Ankiety dla kandydata/ki na pracownika lub współpracownika Domu Kultury w Ozimku stanowi Załącznik nr 5

  1. Sprawdzenie w w/w Rejestrze dokumentuje się wydrukami informacji zwrotnej wygenerowanej z systemu w poszczególnych bazach. W przypadku danych z Rejestru publicznego wystarczającym jest wydruk strony internetowej, na której widnieje komunikat, że sprawdzana osoba nie figuruje w Rejestrze.
  2. Figurowanie w w/w Rejestrze lub odmowa podania danych niezbędnych do weryfikacji wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata/tki w Domu Kultury w Ozimku lub współpracy z instytucją.
  3. Dyrektor jest zobowiązany do domagania się od kandydata/tki lub  innej osoby dopuszczanej do samodzielnej realizacji zainteresowań przez dzieci informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego 2 oraz w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii (Dotyczy przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, handlu ludźmi, przestępstw związanych z przeciwdziałaniem narkomanii, znęcania się).
  4. Figurowanie w Krajowym Rejestrze Karnym jako osoba karana za wyżej wymienione przestępstwa lub odmowa dostarczenia żądanej przez pracodawcę ankiety wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata/tki w Domu Kultury w Ozimku.
  5. Jeżeli kandydat/ka posiada obywatelstwo inne niż polskie przedkłada pracodawcy:
    1. informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów;
    2. pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa oraz informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
    3. dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata/kę pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji o niekaralności i/lub nie prowadzi rejestru karnego oraz oświadczenia, że nie był/a on/a w tym państwie prawomocnie skazany/a za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego 2 oraz w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niego/niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, że dopuścił/ła się takich czynów zabronionych oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy do stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów lub działalności związanych z wychowywaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
    4. pod w/w oświadczeniami zamieszcza się klauzulę o następującej treści: Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
  6. Oświadczenia, wydruki z Rejestru Sprawców na Tle Seksualnym  i informacje z Krajowego Rejestru Karnego dołączane są do części A akt osobowych z chwilą zatrudnienia kandydata jako pracownika lub do analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza, praktykanta lub osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną. W/W dokumentacja przechowywana jest w dziale finansowo-księgowym DK zgodnie z instrukcją kancelaryjną.

Rozdział 3. Zasady i procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka

 

Kwalifikacja zagrożeń

 § 4

  1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
  2. Na potrzeby niniejszej Polityki przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:
    1. popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad dzieckiem, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, rozpijanie, cyberprzemoc),
    2. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie, ośmieszanie,
    3. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).
  3. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:
    1. osoby dorosłe (pracowników lub współpracowników DK, opiekunów lub inne osoby trzecie)
    2. inne dziecko (przemoc rówieśnicza).

 

Zgłaszanie nieodpowiednich zachowań/ podejrzenia naruszenia bezpieczeństwa dziecka

 § 5

  1. Każdy pracownik i współpracownik DK ma obowiązek poinformować dyrektora lub swojego bezpośredniego przełożonego o każdym przypadku naruszenia zasad ochrony dzieci, jakie miały miejsce podczas zajęć i innych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez DK, zarówno popełnionym przez innego pracownika lub współpracownika, jak również osoby postronne.
  2. Pierwszą i naczelną zasadą każdej interwencji jest, by przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować je od osoby podejrzanej o krzywdzenie. W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub jego opiekuna, pracownik/współpracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrektorowi. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.
  3. Interwencja prowadzona jest przez dyrektora, który może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę. W przypadku wyznaczenia takiej osoby jej dane (imię, nazwisko, email, telefon) zostaną podane do wiadomości pracowników/współpracowników, dzieci i opiekunów.
  4. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony osoby wyznaczonej do prowadzenia interwencji, wówczas interwencja prowadzona jest przez dyrektora.
  5. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony dyrektora, a nie została wyznaczona osoba do prowadzenia interwencji, wówczas działania opisane w niniejszym rozdziale podejmuje osoba, która zauważyła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.
  6. Jeśli jest taka możliwość, do udziału w interwencji można zaprosić specjalistów, szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowiez dzieckiem o trudnych doświadczeniach.
  7. Dyrektor informuje opiekunów o swoim obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratury/policji lub sądu lub właściwego ośrodka pomocy społecznej).
  8. Po poinformowaniu opiekunów dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, właściwego ośrodka pomocy społecznej. Wzory zgłoszeń stanowi Załącznik nr 6 do niniejszej Polityki. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
  9. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 7 do niniejszej Polityki.
  10. Karty i zgłoszenia przechowywane są w segregatorze tworzącym Rejestr Interwencji zgodnie z instrukcją kancelaryjną DK. Rejestr Interwencji jest przechowywany w odpowiednio zabezpieczonym miejscu w dziale administracyjnym DK. 

Zagrożenie życia i zdrowia dziecka

 § 6

  1. W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policję, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999, 997.
  2. Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji.

 

Procedura interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby dorosłe

 A. Krzywdzenie ze strony pracownika lub współpracownika DK

 § 7

  1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika lub współpracownika DK osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko z pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
  2. Dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami. Stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Dopuszcza się udział dodatkowego pracownika jako świadka prowadzonych rozmów. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (Załącznik nr 7).
  3. Dyrektor organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
  4. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie popełnienia wobec dziecka przestępstwa dyrektor sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Wzór zawiadomienia znajduje się w Załączniku nr 6.
  5. W przypadku gdy pracownik lub współpracownik dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, dyrektor powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać pracownika lub współpracownika podejrzewanego o krzywdzenie, dziecka oraz innych świadków zdarzenia.
  6. W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do przemocy fizycznej (klapsy, szarpanie) lub psychicznej (wielokrotne poniżanie, ośmieszanie lub dyskryminacja), należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia, lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby. Jeżeli pracownik/współpracownik, który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez DK, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren instytucji, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą. 
  7. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych zdarzeń przemocowych i niepożądanych, opracowano Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy pracownikami i współpracownikami a dziećmi korzystającymi z oferty DK , z którymi zapoznano pracowników i współpracowników (Załącznik nr 2).

 B.   Krzywdzenie ze strony osób trzecich

§ 8

  1. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę trzecią (obcą, bądź spokrewnioną znajdującą się na terenie domu kultury) dyrektor przeprowadza rozmowę z uczestnikami i świadkami zdarzenia oraz opiekunami dziecka. Dyrektor stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Dopuszcza się udział dodatkowego pracownika jako świadka prowadzonych rozmów. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (Załącznik nr 7).
  2. Dyrektor organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
  3. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, dyrektor sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Wzór zawiadomienia znajduje się w Załączniku nr 6.
  4. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, dyrektor sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego. Wzór wniosku znajduje się w Załączniku nr 6.

 C. Krzywdzenie dziecka przez jego opiekunów

§ 9

  1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez jego opiekunów, dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka. Stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Dopuszcza się udział dodatkowego pracownika jako świadka prowadzonych rozmów. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (Załącznik nr 7).
  2. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, dyrektor sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Wzór zawiadomienia znajduje się w Załączniku nr 6.
  3. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, jest głodne), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), należy poinformować właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynika z sytuacji ubóstwa, bądź - w przypadku przemocy i zaniedbania - konieczności wszczęcia procedury Niebieskiej Karty.
  4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa w punktach poprzedzających.

 D. Krzywdzenie dziecka przez inne dziecko (przemoc rówieśnicza)

 § 10

  1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko przebywające w DK (np. na zajęciach grupowych, w bibliotece ) należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzeniem oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka krzywdzonego. Dopuszcza się udział dodatkowego pracownika jako świadka prowadzonych rozmów. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (Załącznik nr 7). Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.
  2. Wspólnie z rodzicami/opiekunami dziecka krzywdzącego należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań.
  3. Z rodzicami/opiekunami dziecka poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa.
  4. W trakcie rozmów należy upewnić się, że dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego dziecka samo nie jest krzywdzone przez opiekunów, innych dorosłych bądź inne dzieci. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy przejść do procedury z § 7, § 8 lub § 9 .
  5. W przypadku, gdy dziecko krzywdzące nie korzysta z oferty DK należy porozmawiać z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu, innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu, a także z rodzicami dziecka krzywdzonego celem ustalenia przebiegu zdarzenia, jak również wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Dyrektor organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie (poinformowanie sądu rodzinnego, poinformowanie szkoły, poinformowanie opiekunów dziecka krzywdzącego).
  6. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zgłoszenie.
  7. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zgłoszenie.
  8. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych zdarzeń, noszących znamiona krzywdzenia rówieśniczego, opracowano Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi korzystającymi z oferty kulturalno-edukacyjnej Domu Kultury w Ozimku , z którymi zapoznano dzieci (Załącznik nr 3).

 

Zasady dostępu dzieci do internetu w siedzibie instytucji

§ 11

  1. Dom kultury umożliwia dzieciom bezpłatne korzystanie z internetu w celach informacyjnych w czytelniach internetowych Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku.
  2. Dostęp dzieci do internetu odbywa się wyłącznie na urządzeniach instytucji pod nadzorem pracowników zgodnie z przyjętym regulaminem.
  3. Dostęp dzieci do internetu i urządzeń jest limitowany czasowo.
  4. Wi-fi instytucji jest zabezpieczone hasłem, które nie jest udostępniane dzieciom.
  5. Urządzenia, z których korzystają dzieci, są odpowiednio zabezpieczone.
  6. W przypadku, gdy z tych samych urządzeń korzystają dzieci i dorośli, należy wydzielić dla nich osobne konta użytkownika zabezpieczone hasłem dostępu.
  7. Pracownik nadzorujący czytelnię ma prawo monitorowania treści, z jakich korzystają dzieci i obowiązek reagowania w przypadku ujawnienia treści dla nich szkodliwych, do których należą: pornografia, patosteaming, materiały ukazujące przemoc i zachęcające do zachowań szkodliwych dla zdrowia (np. używania narkotyków, picia alkoholu, podejmowania ryzykownych praktyk seksualnych) lub autodestrukcyjnych (samookaleczenia, samobójstwa itp.).
  8. Pracownik nadzorujący czytelnie ma obowiązek reagowania w przypadku zgłoszenia przez dziecko cyberprzemocy.
  9. Przy każdym urządzeniu, z którego korzystają dzieci, umieszczane są materiały edukacyjne dotyczące zasad bezpieczeństwa w internecie.
  10. Okresowo, ale nie rzadziej niż raz w miesiącu, pracownik nadzorujący czytelnię, dokonuje przeglądu urządzeń, z których korzystają dzieci, w celu sprawdzenia, czy nie zostały na nich wprowadzone treści dla nich szkodliwe.
  11. W przypadku ujawnienia treści szkodliwych pracownik stara się ustalić, kto korzystał z urządzenia w trakcie ich wprowadzenia.
  12. Informację o dziecku, które korzystało z urządzenia w trakcie wprowadzania niebezpiecznych treści pracownik przekazuje dyrektorowi, który stara się powiadomić opiekunów dziecka o zdarzeniu.

 

Ochrona wizerunku dzieci

§ 12

  1. Dom kultury zapewnia standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Dom kultury, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę jego wizerunku.
  3. Dom kultury utrwala w formie zdjęć i filmów wizerunek dzieci korzystających z oferty kulturalno-edukacyjnej instytucji w celu dokumentowania swojej działalności.
  4. Publikowanie wizerunku dzieci na stronie internetowej domu kultury, gminy Ozimek, w prasie lokalnej i mediach odbywa się na postawie pisemnej zgody opiekuna.
  5. Dom kultury opracował wytyczne dotyczące utrwalania i publikowania wizerunku dzieci, które stanowią Załącznik nr 8.
  6. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalenie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

 

Monitoring realizacji i aktualizacja Polityki

§ 13

  1. Dyrektor na bieżąco monitoruje wdrożenie i realizację Polityki przez pracowników  i współpracowników.
  2. Nie rzadziej niż raz na dwa lata osoba wyznaczona przez dyrektora dokonuje przeglądu standardów i przeprowadza wśród pracowników i współpracowników ankietę monitorującą, której wzór stanowi Załącznik nr 9
  3. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany w zakresie przyjętych standardów ochrony dzieci i stosowanych procedur.
  4. Osoba przeprowadzająca ankietę opracowuje na jej podstawie raport, który przedkłada dyrektorowi. W oparciu o wyniki raportu dyrektor decyduje o ewentualnej aktualizacji Polityki i standardów ochrony dzieci przyjętych w placówce.
  5. Wszelkie zmiany w Polityce wprowadza się w formie pisemnej w formie Zarządzenia dyrektora.

Osoby uprawnione do realizacji Polityki

§ 14

  1. Osobą uprawnioną do przyjmowania zgłoszeń i prowadzenia procedury interwencji, w tym składania zgłoszeń do prokuratury/policji oraz wniosków do ośrodka pomocy społecznej jest dyrektor, który jednocześnie sprawuje bieżący nadzór nad przestrzeganiem Polityki przez pracowników i współpracowników.
  2. Osobą odpowiedzialna za weryfikację pracowników i współpracowników jest specjalista do spaw kadr, który: zgodnie z przyjętymi w jednostce zasadami weryfikuje kandydatów w Rejestrze oraz zapoznaje pracowników i współpracowników z Polityką oraz przyjmuje oświadczenia pracowników i współpracowników (Załącznik nr 4).
  3. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie szkoleń wewnętrznych z zakresu standardów ochrony dzieci dla pracowników DK oraz za okresowy monitoring realizacji standardów jest kierownik biblioteki.
  4. Dane kontaktowe do osób uprawnionych podlegają publikacji na stronie instytucji.

Zasady udostępniania Polityki

§ 15

  1. Dyrektor ma obowiązek informowania o przyjętych standardach ochrony dzieci wszystkich pracowników, dzieci korzystające z oferty instytucji oraz ich opiekunów.
  2. Wersja elektroniczna Polityki wraz z załącznikami podlega opublikowaniu na stronie internetowej domu kultury i biblioteki pod adresem dk.ozimek.pl oraz w wykazie zarządzeń w serwisie BIP instytucji.
  3. Papierowa wersja Polityki jest ogólnodostępna we wszystkich placówkach bibliotecznych, w sekretariacie oraz na portierni domu kultury.
  4. Instruktorzy prowadzący zajęcia z dziećmi mają obowiązek poinformowania opiekunów swoich podopiecznych o możliwości zapoznania się z niniejszą Polityką na stronie internetowej lub w siedzibie placówki.
  5. Adresowana do dzieci uproszczona wersja Polityki w wersji elektronicznej podlega publikacji na stronie internetowej domu kultury i biblioteki, a wersji papierowej w holu domu kultury w miejscu dostępnym dla wszystkich dzieci.
  6. Instruktorzy prowadzący zajęcia z dziećmi mają obowiązek zapoznać swoich podopiecznych z uproszczoną wersją Polityki, w tym z Zasadami bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi.
  7. Do Polityki załącza się bazę kontaktową do instytucji zewnętrznych świadczących specjalistyczną pomoc rodzinie i dzieciom  w sytuacjach kryzysowych oraz dodatkowe źródła informacji na temat przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.

DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO I MÓWIMY STOP PRZEMOCY WOBEZ DZIECI!

Przemoc i krzywdzenie to zjawiska, które nadal niestety zdarzają się zbyt często. Dzieci mogą ich doświadczyć zarówno w swoich rodzinach, szkołach oraz  w innych placówkach, z jakich na co dzień korzystają. Przemoc i krzywdzenie występuje także w świecie wirtualnym, czyli podczas korzystania z internetu, serwisów społecznościowych czy gier online.

Dzieci nie mogą się same o siebie zatroszczyć. Powinni to zrobić dorośli: rodzice, nauczyciele i inne osoby, z którymi dzieci przebywają. Do działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci są również zobowiązane instytucje, takie jak nasz dom kultury, które zgodnie w prawem  muszą wprowadzić i stosować tzw. standardy ochrony dzieci.

CZYM SĄ STANDARDY OCHRONY DZIECI?

To zasady, dzięki którym wszystkie dzieci korzystające z oferty Domu Kultury w Ozimku mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania w bezpiecznej dla nich przestrzeni i przyjaznej atmosferze.

Zostały one spisane w formie ważnego dokumentu, który nosi nazwę Polityka ochrony dzieci w Domu Kultury w Ozimku. Zostali z nim zapoznani Twoi rodzice oraz wszyscy nasi pracownicy i współpracownicy, czyli instruktorzy, bibliotekarze, pracownicy gospodarczy i administracyjni oraz wolontariusze i stażyści. Znajdziesz go w bibliotece oraz na stronie internetowej www.dk.ozimek.pl.

Dzięki przyjętym przez nasz dom kultury standardom ochrony dzieci możesz być pewien/pewna, że wszyscy nasi pracownicy i współpracownicy :

  • są odpowiednio przygotowani i bezpieczni dla Ciebie, co sprawdziliśmy podczas ich zatrudniania
  • zawsze działają dla Twojego dobra oraz z poszanowaniem Twoich praw i godności
  • wiedzą, jak rozpoznać, że dzieci są krzywdzone, i potrafią odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa Twojego lub innych dzieci
  • stosują zasady bezpiecznych relacji z dziećmi oraz wiedzą, jakie zachowania wobec dzieci są niedopuszczalne (stosowanie kar fizycznych, szarpanie, agresja słowna, poniżanie, faworyzowanie, wyśmiewanie, naruszanie stref intymnych dzieci, umawianie się z dzieckiem na spotkania po zajęciach bez wiedzy jego rodziców)
  • czuwają nad bezpiecznymi relacjami pomiędzy dziećmi na zajęciach grupowych
  • dbają, abyś był bezpieczny podczas korzystania z internetu w naszej placówce
  • respektują Twoje prawo do prywatności i stosują zasady mające na celu ochronę Twojego wizerunku

Dzięki standardom będziesz miał/miała również stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych życiowych sytuacjach. Dowiesz się także jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i w świecie realnym i w internecie.

DOM KULTURY TO MIEJSCE, W KTÓRYM KAŻDY POWINIEN CZUĆ SIĘ DOBRZE I BEZPIECZNIE. TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA.

DLATEGO PAMIĘTAJ!

SZACUNEK TO PODSTAWA DOBRYCH  RELACJI

Jesteś dla nas najważniejszy/najważniejsza. Bez Ciebie nasza działalność nie miałaby sensu. Dlatego szanujemy Twoje prawa i godność. Jednak Ty również traktuj z szacunkiem naszych pracowników  i inne dzieci.

JESTEŚMY RÓŻNI I TO JEST DOBRE

Różnimy się jako ludzie, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Dzięki temu możemy się uczyć  od siebie nawzajem.  Dlatego szanujemy różnorodność w wyglądzie, zdolnościach czy przekonaniach.

MASZ PRAWO:

  • czuć się bezpiecznie na zajęciach naszych sekcji, w bibliotece oraz podczas wszystkich wydarzeń przez nas organizowanych
  • wyrażać swoje potrzeby i uczucia
  • sygnalizować, że ktoś przekracza Twoje granice, np. poprzez dotykanie, łaskotanie
  • zgłaszać nam, że coś Cię martwi, ktoś Cię krzywdzi lub że zauważyłeś/zauważyłaś zagrożenie dla bezpieczeństwa innych dzieci – zawsze postaramy się Ci pomóc w tej sytuacji
  • decydować o swoim wizerunku, czyli możesz zasygnalizować, że nie chcesz, aby robiono Ci zdjęcia lub Cię nagrywano. Możesz też prosić o usunięcie z naszej strony zdjęcia, które powoduje Twój dyskomfort
  • korzystać z internetu bez zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa
  • korzystać ze wsparcia odpowiednich specjalistów, którzy potrafią pomóc dzieciom w trudnych sytuacjach

NIKT NIE MA PRAWA:

  • stosować wobec Ciebie przemocy fizycznej: bić Cię, popychać, szarpać
  • obrażać Cię słowami lub gestem, wyśmiewać Cię, upokarzać lub dręczyć
  • dyskryminować Cię ze względu na wygląd, zamożność, poziom zdolności czy przekonania
  • dotykać intymnych części Twojego ciała lub namawiać Cię do krępującego Cię dotyku
  • zaniedbywać Twoje potrzeby
  • stosować wobec Ciebie przemoc w świecie wirtualnym, w tym hejtować Cię, izolować w sieci lub podszywać się pod Ciebie

INTERNET JEST FAJNY I POMOCNY, ALE ZAWSZE DBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO:

  • nie ufaj bezwarunkowo osobom poznanym w sieci.
  • unikaj udostępniania zbyt wielu informacji osobistych na publicznych profilach lub
    w komunikacji z innymi, szczególnie z osobami nieznajomymi.
  • pamiętaj o wpływie treści online na Twoje samopoczucie. Unikaj negatywnych sytuacji i zgłaszaj dorosłym cyberprzemoc
  • chroń swoją prywatność przez stosowanie i zabezpieczenie haseł dostępu.
  • szanuj innych w sieci.
  • korzystaj z Internetu, komputerów i smartfonów z umiarem, bo łatwo możesz się od nich uzależnić

 

Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi
korzystającymi z oferty kulturalno-edukacyjnej Domu Kultury w Ozimku

 

Dom Kultury w Ozimku jest placówką, w której wszystkie dzieci korzystające z zajęć kulturalno-edukacyjnych w celu rozwijania swoich pasji i zainteresowań, powinny się czuć dobrze i bezpiecznie. Oprócz odpowiedniego zachowania pracowników i współpracowników domu kultury wobec dzieci, ważne są relacje pomiędzy samymi uczestnikami zajęć. Dlatego wszystkie dzieci  uczestniczące w różnych formach zajęć grupowych powinny przestrzegać następujących zasad:

  1. Szanujemy prawa, godność i poczucie własnej wartości innych dzieci uczestniczących w zajęciach.
  2. Respektujemy prawo do odmienności innych osób, w tym wyglądu, poziomu sprawności, wyznania, zainteresowań i poglądów.
  3. Szanujemy prawo do ochrony wizerunku innych dzieci. Nie fotografujemy i nie nagrywamy innych dzieci bez ich wyraźnej zgody.
  4. Szanujemy strefy intymne innych dzieci.
  5. Dajemy innym dobry przykład, który obejmuje np. niespożywanie alkoholu, niezażywanie narkotyków i innych używek oraz nieużywanie obraźliwego lub innego dyskryminującego języka.
  6. Staramy się nie przeszkadzać innym dzieciom w korzystaniu z zajęć.
  7. Pomagamy sobie wzajemnie.
  8. Zgłaszamy dorosłym opiekunom zajęć sprawy, które nas niepokoją, a zwłaszcza zaobserwowane zachowania niedozwolone.
  9. Zdecydowanie nie dopuszczamy do zachowań niedozwolonych, a w szczególności:
    1. agresji fizycznej wobec innych dzieci: kopania, bicia, popychania, plucia, zadawania ran, zamykania w pomieszczeniach, niszczenia cudzej własności, kradzieży, wykonywania obraźliwych gestów;
    2. agresji słownej wobec innych dzieci: przezywania, obrażania, wyśmiewania, grożenia, negatywnego oceniania wyników pracy twórczej innych dzieci;
    3. przemocy psychicznej: dręczenia, wykluczania z grupy, izolowania;
    4. cyberprzemocy: publikowania w mediach społecznościowych i grupach komunikacyjnych kompromitujących, obrażających lub ośmieszających inne dzieci zdjęć, filmów, komentarzy, cyberbullingu, czyli uporczywego nękania z wykorzystaniem smartfonów i internetu;
    5. namawiania do zachowań negatywnie wpływających na zdrowie fizyczne
      i psychiczne: palenia papierosów, spożywania alkoholu, zażywania substancji psychoaktywnych, niebezpiecznych wyzwań, oglądania treści nieodpowiednich dla osób małoletnich związanych z przemocą wobec ludzi i zwierząt oraz pornografią.
    6. przynoszenia do domu kultury: niebezpiecznych narzędzi, papierosów, w tym e-papierosów, alkoholu, narkotyków i dopalaczy.

NIE JESTEŚ SAM ZE SWOIMI PROBLEMAMI. OPOWIEDZ O NICH ZAUFANEJ OSOBIE DOROSŁEJ. MOŻESZ TEŻ SKORZYSTAĆ Z  POMOCY TELEFONICZNEJ. Osoby, z którymi się połączysz, będą wiedziały, jak Ci pomóc.

POMOC DLA DZIECI I MŁODZIEŻY  

Telefon 116 111
Strona: www.116111.pl

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
(anonimowy i bezpłatny)

Adresowany wyłącznie do osób
w wieku 15 – 18 lat

Czynny codziennie, przez całą dobę.

Dodatkowo w wybranych terminach dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy wskazanych w grafiku specjalistów.

Po założeniu konta na stronie istnieje możliwość korzystania z czatu

Telefon 800 12 12 12
Strona: www.800121212.pl

Dziecięcy Telefon Zaufania
Rzeczniczki Praw Dziecka

(anonimowy i bezpłatny)

Adresowany do dzieci, młodzieży i rodziców

Czynny codziennie, przez cała dobę. Możliwy kontakt telefoniczny lub na czacie.

Telefon 22 594 91 00

Strona: www.forumprzeciwdepresji.pl

 

Antydepresyjny Telefon
Forum Przeciw Depresji

(anonimowy, koszt połączenia jak na telefon stacjonarny)

Adresowany do osób w kryzysie psychicznym w każdym wieku

Czynny w każdą środę  i czwartek
w godz.  17.00 - 19.00
(za wyjątkiem dni ustawowo wolnych)

Telefon 22 484 88 01

Strona: www.stopdepresji.pl

 

Antydepresyjny Telefon Zaufania
Fundacji ITAKA
Adresowany do osób w kryzysie psychicznym i ich rodzin potrzebujących wsparcia.

Psycholog: poniedziałek i wtorek: 15.00 – 20.00

Seksuolog: środa 15.00 – 20.00

 

Telefon 22 484 88 04
Strona: www.stopdepresji.pl

 

Telefon Zaufania Młodych
Fundacji ITAKA

Adresowany do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 25 roku życia

Dyżury psychologów poniedziałku do soboty

w godz. 13.00 – 20.00

Dyżury specjalistów:

Seksuolog: poniedziałek 17.00 – 20.00

Prawnik: wtorek 17.00 – 20.00

Terapeuta zaburzeń odżywiania:
czwartek 14.00 – 17.00



POMOC DLA DZIECI I MŁODZIEŻY  

Telefon 116 111
Strona: www.116111.pl

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
(anonimowy i bezpłatny)

Adresowany wyłącznie do osób
w wieku 15 – 18 lat

Czynny codziennie, przez całą dobę.

Dodatkowo w wybranych terminach dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy wskazanych w grafiku specjalistów.

Po założeniu konta na stronie istnieje możliwość korzystania z czatu

Telefon 800 12 12 12
Strona: www.800121212.pl

Dziecięcy Telefon Zaufania
Rzeczniczki Praw Dziecka

(anonimowy i bezpłatny)

Adresowany do dzieci, młodzieży i rodziców

Czynny codziennie, przez cała dobę. Możliwy kontakt telefoniczny lub na czacie.

Telefon 22 594 91 00

Strona: www.forumprzeciwdepresji.pl

 

Antydepresyjny Telefon
Forum Przeciw Depresji

(anonimowy, koszt połączenia jak na telefon stacjonarny)

Adresowany do osób w kryzysie psychicznym w każdym wieku

Czynny w każdą środę  i czwartek
w godz.  17.00 - 19.00
(za wyjątkiem dni ustawowo wolnych)

Telefon 22 484 88 01

Strona: www.stopdepresji.pl

 

Antydepresyjny Telefon Zaufania
Fundacji ITAKA
Adresowany do osób w kryzysie psychicznym i ich rodzin potrzebujących wsparcia.

Psycholog: poniedziałek i wtorek: 15.00 – 20.00

Seksuolog: środa 15.00 – 20.00

 

Telefon 22 484 88 04
Strona: www.stopdepresji.pl

 

Telefon Zaufania Młodych
Fundacji ITAKA

Adresowany do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 25 roku życia

Dyżury psychologów poniedziałku do soboty

w godz. 13.00 – 20.00

Dyżury specjalistów:

Seksuolog: poniedziałek 17.00 – 20.00

Prawnik: wtorek 17.00 – 20.00

Terapeuta zaburzeń odżywiania:
czwartek 14.00 – 17.00

POMOC DLA RODZICÓW, OPIEKUNÓW I INNYCH OSÓB ZAINTERESOWANYCH

Telefon 800 100 100

Strona: www.800100100.pl 

Email: pomoc@800100100.pl

Infolinia dla Rodziców i Nauczycieli
w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Fundacji Dajemy dzieciom Siłę

Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy dzieciom przeżywającym problemy takie jak: molestowanie, agresja, cyberprzemoc

Od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 15.00 dyżurują pod telefonem specjaliści fundacji (należy sprawdzić aktualny  grafik na stronie)

Telefon 801 14 00 68

www.pomaranczowalinia.pl

Email: pomoc@pomaranczowalinia.pl

Pomarańczowa Linia

Telefon dla rodziców dzieci pijących i zażywających narkotyki

Telefon czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 14.00- 20.00

Telefon 800 12 00 02

Strona www.niebieskalinia.info

Email: niebieskalinia@niebieskalinia.info

Niebieska Linia – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Pomoc dla osób doznających przemocy w rodzinie, świadków oraz osób poszukujących informacji na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Całodobowo

LOKALNE INSTYTUCJE POMOCOWE

Telefon 47 863 12 03
Email: dyzurny.op.ozimek@op.policja.gov.pl

Komisariat Policji w Ozimku
ul. Wyzwolenia 15

Kontakt do dzielnicowego dla księdza Kałuży

514 820 141

Telefon 77 4651254

Strona: www.pppozimek.pl

Email: sekretaria@pppozimek.pl

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

w Ozimku

ul. Częstochowska 31

46-040 Ozimek

W godzinach pracy instytucji

Telefon 77 462 28 84

Strona: www.oiipsozimek.pl

Email: oiips@ugim.ozimek.pl

Ośrodek Integracji i Pomocy Społecznej
w Ozimku

Ul ks. J. Dzierżona

46-040 Ozimek

W godzinach pracy instytucji

Telefon 500 773 635

Strona: www.pcpropole.pl
Email: oikpcpropole@pcpropole.pl

 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu

Ul. Książąt Opolskich 27

46-005 Opole

Pomoc dla osób, które doświadczają kryzysów mających wpływ na ich funkcjonowanie

Telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00

 

Ośrodek oferuje bezpłatne wsparcie: psychologiczne, socjalne, pedagogiczne i porady prawne, w tym mediacje.

Telefon 77 54 15 452
Email rodzinny@sr.opole.gov.pl

Sąd Rejonowy w Opolu

Wydział Rodzinny i Nieletnich

Ul. Ozimska 60A

W godzinach pracy instytucji

Kompendium podstawowej wiedzy o przemocy wobec dzieci, jej rozpoznawaniu, ujawnianiu i konsekwencjach oraz wsparciu skierowanym do dzieci i rodziców  znajduje się w publikacji „Uważna placówka, uważna organizacja”, autorstwa Urszuli Kubickiej-Kraszewskiej i dr Anny Krawczak, opracowanej na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. która jest dostępna na stronie DK, w Bibliotece Miejskiej w Ozimku oraz na stronie fundacji.

Więcej informacji na temat czym są standardy ochrony dzieci i dlaczego warto je stosować można znaleźć na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę  https://standardy.fdds.pl/standardy