ARCHIWUM. INNE GRUPY TEATRALNE


Do sekcji teatralnej Domu Kultury w Ozimku należały grupy, których działalność nie przetrwała próby czasu. Znajdują się wśród nich zarówno teatry dziecięce jak i młodzieżowe, niektóre działały dostatecznie długo (Teatr Następny, Teatr Tup Tup) a ich członkowie w dalszym ciągu pojawiają się w realizacjach sekcji teatralnej, inne (jak teatry InLibed i W O!Parach) pojawiły się w Domu Kultury na przysłowiową chwilę, na tyle wyraziście jednak, iż warto o nich wspomnieć.Osobnym działem sekcji teatralnej były grupy plastyczne, prowadzone przez Justynę Wajs- Fijałkowską, realizujące - prócz działalności plastycznej - również spektakle teatralne (Sjesta Artystyczna, Sekta Plastyczna, Heksagon Plastyczny).

Większość z nich już nie istnieje (niektórzy członkowie Sekty Plastycznej występowali lub występują w dalszym ciągu w teatrze FIETER), jedna z tych grup- SJESTA, działa w dalszyum ciągu poza strukturami Domu Kultury.

W ostatnich latach taką grupą był działający w okresie od 2012 do 2015 roku Teatr Animacji SANMUN, prowadzony przez Martynę Konowalik, na który składały się dwie grupy: dziecięca i młodzieżowa. teatr ten w chwili obecnej istnieje poza strukturami Domu kultury.

Teatr TUP TUP

Teatr TUP TUP powstał w 1996r. W pierwszym okresie swojej działalności, prowadzony przez Iwonę Konowalik, wystawił dwa spektakle lalkowe.
Były to przedstawienia:
  • SZCZURZE WESELE - spektakl powstały w oparciu o bajkę birmańską - nagrodzony podczas Wojewódzkiech Spotkań Teatrów Lalkowych w Strzelcach Opolskich, oraz 
  • LISTONOSZ - wedłu tekstu Jana Brzechwy.
Po tych spektaklach następuje rozłam w grupie i powstaje teatr TUP TUP 2 (z czasem przemianowany na teatr KTO?)
Drugim etapem TUP TUPA będzie współpraca członków zespołu z nowym instruktorem - panią..., osoba nie związaną w żaden sposób z naszą grupą teatralną. Teatr TUP TUP zrealizuje z nią spektakl
  • TYMOTEUSZ RIMCIMCIM, który również zdobędzie nagrodę na kolejnej edycji strzeleckiego przeglądu lalkowego.
Pozostałe spektakle były realizowane przez Roberta Konowalika, który prowadził ten teatr do końca. Powstaje kolejny spektakl lalkowy:
  • OPOWIEŚĆ O CZŁOWIEKU BEZ TWARZY (nowa wersja tego scenariusza została po kilku latach zrealizowana przez teatr FIETER pt. Na drodze do Edo). 

Następuje zupełna zmiana składu osobowego grupy i nowy zespół, zachowując dotychczasową nazwę realizuje kolejne spektakle (zmienia się specyfika teatru- TUP TUP przestaje być teatrem lalkowym).

  • PACZKA
  • URODZINY WIOLI

Po roku przerwy na nowo zmienia się skład grupy. Na przełomie roku 1999 i 2000 nowy skład realizuje dwa spektakle:

  • STRZELBA
  • MINIATURY ANTONIEGO CZECHOWA (spektakl nowelkowy, prezentowany podczas 10. rocznicy teatru FIETER.

Po kolejnej przerwie w działalności i nowym kompletowaniem składu osobowego teatr TUP TUP- juz jako grupa młodzieżowa- w roku 2003 realizuje swój ostatni spektakl pt.

  • KOBIETY Z RODU SALOMONA
Kolejny projekt - spektakl "Woodyalleniada"- tworzony wspólnie z teatrem KTO? zostanie zrealizowany przez ten drugi zespół po zlikwidowaniu teatru TUP TUP.