W życiu kulturalno-edukacyjnym powojennego Ozimka ważną rolę odegrały dwie biblioteki: hutnicza i publiczna. Biblioteka Zakładowego Domu Kultury Huty Małapanew, zakończyła swoją działalność  w 1993 roku. Jej zbiory przejęła częściowo Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku, która została także przeniesiona do lokali w budynku domu kultury, już wtedy samorządowej instytucji kultury. Przedstawiamy historię obu placówek.

Biblioteka Zakładowego Domu Kultury Huty Małapanew

Od chwili powstania integralną częścią Zakładowego Domu Kultury  była biblioteka, która służyła nie tylko pracownikom huty i ich rodzinom, ale również wszystkim mieszkańcom Ozimka. Jej zalążkiem był skromny, zlokalizowany w drewnianym baraku na terenie huty, księgozbiór. Początkowo składał się on z  pozycji ofiarowanych przez ówczesnych pracowników zakładu (wśród nich byli R. Waleczek, E. Janicki oraz A. Kościelniakowa). Jednakże dopiero z chwilą przeniesienia biblioteki do pomieszczeń w Zakładowym Domu Kultury (w roku 1953) placówka ta zyskała możliwość dynamicznego rozwoju. Przez cały okres działalności biblioteka ZDK koncentrowałam się na stałym rozwoju zbiorów, pozyskiwaniu nowych czytelników, rozwijaniu nowych form popularyzacji czytelnictwa oraz zapewnieniu pomocy informacyjno-bibliograficznej osobom uczącym się i uzupełniającym wykształcenie.

Najlepszy okres w działalności biblioteki przypadł na lata 70-te, gdy  posiadała na terenie Ozimka 7 punktów bibliotecznych i odnotowywała rekordową liczbę czytelników (w 1977 r -2568 osób) oraz wypożyczeń (w 1977 r. -58 527). O potencjale informacyjnym biblioteki świadczyć może fakt, że działały  przy niej dwie czytelnie – dla dorosłych i dla dzieci, które w najlepszych latach udostępniały 70 do 80 tytułów czasopism.

Oprócz udostępniania  księgozbioru biblioteka ZDK organizowała różnorodne konkursy: literackie, rysunkowe i czytelnicze, przeprowadzała lekcje biblioteczne i wieczory bajek oraz zapraszała na spotkania autorskie wybitnych polskich pisarzy, jak również lokalnych twórców literatury. Gościła m.in. W. Broniewskiego, Z. Nałkowską, M. Samozwaniec, G. Morcinka N. Rolleczek, K. Kowalskiego E. Osmańczyka. Ponadto na łamach „Głosu Odlewnika” oraz w audycjach zakładowego radiowęzła biblioteka popularyzowała nowe pozycje z literatury pięknej oraz fachowej.

Biblioteka ZDK przez wszystkie lata opierała swoją działalność na współpracy ze środowiskiem lokalnym, Radą Biblioteczną, władzami huty, gronem pedagogicznym oraz organizacjami społecznymi. Na kulturotwórczy sukces tej placówki złożył się trud wielu bibliotekarzy i  prawdziwych przyjaciół książek. Byli wśród nich: R. Waleczek, A. Kościelniak, H. Mirkowicz, M. Gąsior, G. Waleczek, H. Osowska, J. Berwid, F. Wielińska, M. Finik, M. Tomczyńska, P. Matuszek, E. Wichary, A. Kuśmierska. Szczególna pamięć należy się Zofii Smelster, wieloletniej kierowniczce biblioteki, która większość swojego zawodowego  życia poświęciła upowszechnianiu czytelnictwa w naszej gminie.