Najczęściej zadawane pytania dotyczące działalności biblioteki.

Wystarczy:

  • przyjść do wybranej placówki z dokumentem tożsamości,
  • wypełnić kartę zapisu podając dane osobowe (wymagane: imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, adres korespondencyjny, kategoria społeczno-zawodowa zgodnie z wymaganiami GUS oraz opcjonalne: telefon, e-mail),
  • zapoznać się z Regulaminem korzystania ze zbiorów i usług MiGBP w Ozimku, a następnie zaakceptować jego postanowienia podpisując kartę zapisu.

Podczas rejestracji bibliotekarz zweryfikuje podane dane z okazanym dokumentem, założy kartę czytelnika i powie, jak korzystać ze zbiorów, w tym przedstawi układ działowy przy wolnym dostępie do półek, który obowiązuje w ozimskiej bibliotece. O tego momentu można wypożyczać do domu wybrane pozycje i cieszyć się czytaniem.

Uwaga !
W przypadku osób niepełnoletnich kartę zapisu muszą podpisać rodzice, którzy biorą odpowiedzialność za wypożyczane przez dzieci materiały biblioteczne. 

Podanie danych takich jak imię, nazwisko, numer PESEL, adres zameldowania, adres korespondencyjny, przynależność do kategorii społeczno-zawodowej (osoba pracująca, osoba ucząca się, pozostali) jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zadań ustawowych nałożonych na bibliotekę przez przepisy prawa, czyli ustawę z dnia 27 czerwca 1997 roku o bibliotekach o bibliotekach (DZ.U. z 2018 r. poz. 574) oraz ustawę z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 997). Konsekwencją odmowy podania tych danych będzie brak możliwości rejestracji  w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Ozimku, a tym samym brak możliwości korzystania z jej zbiorów i usług.

W przypadku rejestracji osoby niepełnoletniej biblioteka dodatkowo pobiera dane jej rodzica/opiekuna prawnego.

Z kolei dane takie jak numer telefonu czy adres e-mail czytelnik podaje fakultatywnie, wyrażając osobną zgodę na ich wykorzystanie przez bibliotekę w celu informowania o nowościach i imprezach bibliotecznych. Adres e-mail jest również wykorzystywany w systemie bibliotecznym w przypadku, gdy czytelnik chce korzystać z możliwości zdalnego zamawiania i prolongowania książek. Brak w/w zgody nie wpływa na możliwość korzystania ze zbiorów i usług biblioteki.

Tak, zgodnie z regulaminem czytelnik ma obowiązek poinformować bibliotekę o zmianie swoich danych osobowych, zwłaszcza o zmianie adresu zameldowania i adresu korespondencyjnego. Ponadto przy odnowieniu konta bibliotecznego przy pierwszej wizycie w nowym roku kalendarzowym bibliotekarz ma obowiązek zweryfikowania danych, także w zakresie przynależności do kategorii społeczno-zawodowej

Tak, korzystanie ze zbiorów biblioteki jest bezpłatne. Przy zapisie nie są pobierane opłaty. Bezpłatnie można również korzystać z komputerów znajdujących się w bibliotecznych czytelniach internetowych oraz skanerów. Natomiast opłaty pobierane są za wydruki komputerowe, kserokopie, zagubienie materiałów bibliotecznych oraz za wysłane upomnienia dotyczące przetrzymania zwrotów wypożyczonych publikacji.

Zgodnie z regulaminem czytelnik może wypożyczyć maksymalnie 15 woluminów książek, 10 egzemplarzy czasopism i 5 audiobooków. W szczególnych wypadkach na wniosek czytelnika bibliotekarz może podnieść limit wypożyczeń. Natomiast w przypadku częstego przetrzymywania materiałów bibliotecznych
i niedotrzymywania ustalonego w regulaminie terminu ich zwrotu lub zwracania materiałów bibliotecznych zniszczonych, zdekompletowanych, bibliotekarz może zmniejszyć limit wypożyczeń dla danego czytelnika.

Zbiory biblioteczne można wypożyczać na okres jednego miesiąca. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (nowości wydawnicze, bestsellery, lektury) bibliotekarz może skrócić okres wypożyczenia poszczególnych pozycji, o czym informuje czytelnika przy udostępnieniu książki.

Czytelnik może dokonać prolongaty (przedłużenia) wypożyczeń pod warunkiem, że inny czytelnik nie zarezerwował danej pozycji. Prolongaty można dokonać osobiście lub telefonicznie. W przypadku, gdy dana placówka prowadzi zdalną ewidencję wypożyczeń, istnieje możliwość prolongaty poprzez system biblioteczny MAK+ z poziomu własnego konta.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku w większości przypadków dysponuje jednym egzemplarzem danego tytułu (za wyjątkiem lektur), dlatego przetrzymanie wypożyczonych pozycji blokuje innym czytelnikom możliwość korzystania z nich i zapoznania się z wybranymi książkami.

W przypadku przekroczenia terminu wypożyczenia biblioteka kieruje do czytelnika pisemne upomnienie i nalicza karę w wysokości:

I upomnienie - 5 zł

II upomnienie - 7 zł

III upomnienie 10 zł

Dlatego gorąco zachęcamy do pilnowania terminów zwrotów, a w przypadku konieczności dalszego korzystania z wybranych pozycji prosimy o zgłaszanie chęci prolongaty. Jeżeli nikt nie zamówił danej pozycji, termin jej zwrotu zostanie  bez problemu przedłużony.

W przypadku zagubienia lub znacznego zniszczenia materiałów bibliotecznych czytelnik jest zobowiązany do naprawienia szkody poprzez:

  • odkupienie tego samego tytułu o dacie tożsamej lub późniejszej
    lub
  • uiszczenie opłaty zgodnej z aktualnym cennikiem za materiały zagubione, zniszczone

Zgodnie z regulaminem ze zbiorów i usług biblioteki mogą korzystać tylko osoby w niej zarejestrowane. W przypadku osób, które chcą korzystać tylko na miejscu z książek czy czasopism lub z internetu biblioteka stosuje rejestrację uproszczoną. Użytkownik podaje imię, nazwisko, adres  zameldowania i adres korespondencyjny oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych.

W przypadku zbiorów czytelni regulamin dopuszcza możliwość tzw. wypożyczenia krótkoterminowego na okres nocy lub weekendu. Czytelnik zgłasza się po potrzebną pozycję w ostatniej godzinie pracy placówki i wypełnia specjalny rewers. Jednorazowo w tym systemie można wypożyczyć do 3 książek z księgozbioru podręcznego. Wypożyczone pozycje należy zwrócić w pierwszej godzinie w następnym dniu roboczym biblioteki.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku umożliwia bezpłatne korzystanie ze zbiorów elektronicznych dostępnych na platformie Legimi. Aby otrzymać kod aktywacyjny trzeba być czytelnikiem biblioteki. 

Po zalogowaniu do Legimi czytelnicy mogą korzystać z ponad 50 tysięcy książek, w tym rozległych zbiorów beletrystycznych obejmujących również najświeższe nowości wydawnicze. Z kolei w Ibuku czytelnicy znajdą wśród 2398 tytułów przede wszystkim publikacje popularnonaukowe z różnych dziedzin nauki, ale także wybraną literaturę piękną czy literaturę faktu.

Biblioteka co miesiąc ma do rozdania 14 kodów uprawniających do korzystania z zasobów platformy przez okres 30 dni.

Aby uzyskać bezpłatny PIN do zasobów, można skontaktować się z naszą biblioteką mailowo (biblioteka@dk.ozimek.pl) lub telefoniczne (774651139 wew. 3) lub zgłosić się do Biblioteki dla Dorosłych.