Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się, aby w miłej i luźnej atmosferze rozmawiać o książkach. Co ważne, nie trzeba być wytrawnym krytykiem literackim, by dzielić się swoimi czytelniczymi wrażeniami z innymi miłośnikami książek. Dlatego w spotkaniach klubu może wziąć udział każdy, kto po prostu lubi czytać i chciałby porozmawiać o lekturze, wyrazić swoją opinię, poznać nowych autorów i gatunki literackie. DKK działają w Polsce od 2007 roku w ramach wieloletniego programu Instytutu Książki. W 2020 roku dołączył do projektu Dyskusyjny Klub Książki w Dylakach (działający w filii MiGBP w Ozimku). Klub działa przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Więcej informacji na temat Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce można znaleźć pod linkiem DKK na stronie Instytutu Książki

   logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nostalgiczne spotkanie z poezją polskiego romantyzmu

18 maja 2022 w Filii Bibliotecznej w Dylakach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem dyskusji były utwory Adama Mickiewicza, a zwłaszcza jego "Ballady i romanse", których 200. rocznicę wydania świętujemy w tym roku. Ukazanie się tego zbioru poezji uznaje się za początek epoki romantycznej w Polsce. Nic więc dziwnego, że rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Zatem i w naszym klubie czytelniczym postanowiliśmy powrócić do poezji wileńskiego wieszcza.

Uczestniczki spotkania z wielkim przejęciem wspominały czasy swojej młodości, kiedy po raz pierwszy, jeszcze w szkole, poznawały wiersze Adama Mickiewicza.  Recytowały  fragmenty ballad, m.in. Panią Twardowską czy sonet - Stepy Akermańskie oraz wiele innych. Okazało się natomiast, że słynną Inwokację z "Pana Tadeusza" zaczynającą się od słów: "Litwo ,Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie…" pamiętają bardzo dobrze  wszyscy. Oczywiście w dyskusji pojawił się również temat miłości romantycznej, gdyż w poezji tego okresu był to bardzo ważny motyw. Panie mogły także obejrzeć unikatowe wydanie "Pana Tadeusza" z dużymi ilustracjami Andriollego oraz wydawnictwa albumowe prezentujące życie i twórczość Adama Mickiewicza. W pięknej scenerii izby regionalnej, która znajduje się obok pomieszczeń biblioteki,  wśród starych obrazów i wiekowego pianina, spotkanie przebiegało w iście romantycznej i nostalgicznej atmosferze.

Następne spotkanie klubu odbędzie się 29 czerwca. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych twórczością Nory Roberts do uczestnictwa w naszej dyskusji.

Uczestniczki spotkania poświęconego poezji Adama Mickiewicza