Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się, aby w miłej i luźnej atmosferze rozmawiać o książkach. Co ważne, nie trzeba być wytrawnym krytykiem literackim, by dzielić się swoimi czytelniczymi wrażeniami z innymi miłośnikami książek. Dlatego w spotkaniach klubu może wziąć udział każdy, kto po prostu lubi czytać i chciałby porozmawiać o lekturze, wyrazić swoją opinię, poznać nowych autorów i gatunki literackie. DKK działają w Polsce od 2007 roku w ramach wieloletniego programu Instytutu Książki. W 2020 roku dołączył do projektu Dyskusyjny Klub Książki w Dylakach (działający w filii MiGBP w Ozimku). Klub działa przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Więcej informacji na temat Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce można znaleźć pod linkiem DKK na stronie Instytutu Książki

   logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Majówka z "Czekoladą"

05.05.2021r. Filii Bibliotecznej w Dylakach odbyło się pierwsze w tym roku stacjonarne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki w Dylakach.  Niestety,  tego dnia pogoda nie dopisała, żeby się spotkać w ogrodzie, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego  dyskusję przeprowadzono w bibliotece.

W spotkaniu wzięło udział 6 osób, które omawiały książkę Joanne Harris pt. „Czekolada”. Powieść bardzo podobała się członkiniom klubu. Jej bohaterką jest młoda cukierniczka Vianne, która  otwiera sklep z czekoladą w małej francuskiej miejscowości, a tym samym zmienia życie lokalnej społeczności.

Czytelniczki w dyskusji skupiły się szczególnie na kilku tematach poruszonych w książce m.in. na stosunku do „obcych”, czyli w tym wypadku Cyganów oraz osób o odmiennym światopoglądzie, oraz na hipokryzji, której przykładem w książce  jest ksiądz.  Panie zwróciły też uwagę na to, jak Vianne pozytywnie wpływała na ludzi i w subtelny sposób zmieniała ich postawy, a nawet wyzwalała ukryte emocje. Podczas spotkania  został również poruszony temat, czy  życie mieszkańców francuskiego miasteczka można porównać do życia w naszej małej miejscowości (znajomości, dzieci w szkole, kościół, bogate rodziny)? W tym momencie dyskusja nabrała różnych barw ;).  Członkinie klubu doceniły również styl pisarski Joanne Harris, która świetnie potrafiła oddać  smaki, zapachy i rytuały związane z raczeniem się czekoladą – jej opisy są tak sensualne, że wręcz pobudzają zmysły czytelników

Na koniec spotkania uczestnicy wysłuchali początku opowiadania, które ma być dokończone przez poszczególne opolskie kluby   w ramach inicjatywy  świętowania 15-lecia działalności DKK w Polsce . Zapoznali  się również z regulaminem i ideą  konkursu „Książka w kadrze zapisana”.

Czas szybko minął, ale umówiliśmy się na następne spotkanie jeszcze w maju.

Dofinasowano ze środków Instytutu Książki.