Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się, aby w miłej i luźnej atmosferze rozmawiać o książkach. Co ważne, nie trzeba być wytrawnym krytykiem literackim, by dzielić się swoimi czytelniczymi wrażeniami z innymi miłośnikami książek. Dlatego w spotkaniach klubu może wziąć udział każdy, kto po prostu lubi czytać i chciałby porozmawiać o lekturze, wyrazić swoją opinię, poznać nowych autorów i gatunki literackie. DKK działają w Polsce od 2007 roku w ramach wieloletniego programu Instytutu Książki. W 2020 roku dołączył do projektu Dyskusyjny Klub Książki w Dylakach (działający w filii MiGBP w Ozimku). Klub działa przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Więcej informacji na temat Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce można znaleźć pod linkiem DKK na stronie Instytutu Książki

   logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy rok działalności - podsumowanie

Za nami pierwszy rok działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Dylakach. Chociaż koronawirus wszystkim nam bardzo utrudniał życie, udało się nam zorganizować 4 stacjonarne spotkania klubu. Pierwsze trzy odbyły się na świeżym powietrzu w ogrodzie przy bibliotece. Czwarte w pomieszczeniach biblioteki, ale oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Pierwsze spotkanie klubu miało się odbyć pod koniec marca 2020 roku, jednak z wiadomych względów musieliśmy je przesunąć dopiero na lipiec. Przybyłe wtedy do biblioteki panie poznały zasady, których starają się przestrzegać klubowicze z całej Polski. Oto one:

  • szanujemy opinie innych, im więcej różnych opinii tym lepiej,
  • nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów,
  • nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać,
  • przychodzimy na spotkanie nawet wtedy, kiedy nie udało się nam dokończyć lektury,
  • każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta,
  • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
  • przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

W ciągu kilku miesięcy członkinie klubu przeczytały i omówiły: 

  • książki Heleny Buchner, wśród których znalazły się: "Hanyska", "Dzieci Hanyski", "Dziewczyny z Koziej Górki", "Ciotka Flora" i "Opowiastki znad Brynicy"
  • kryminał Mary Higgins Clark pt. "Mam na Ciebie oko"
  • powieść o kobiecej przyjaźni w opresyjnym, brutalnym świecie czyli "One płona jaśniej" Shobhy Rao
  • powieści Edyty Świętek, która w listopadzie miała przyjechać do naszego klubu. Spotkanie co prawda nie doszło do skutku w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, ale czytelniczki wymieniły się swoimi opiniami na grupie dyskusyjnej online.

Obecnie pomimo zakazu zgromadzeń działalność klubu nie została zawieszona, tylko przyjęła inną formę. Klubowiczki nadal czytają wybraną na dany miesiąc książkę, ale swoimi refleksjami dzielą się na grupie dyskusyjnej. Mamy jednak nadzieję, że wiosną będziemy mogli wznowić spotkania stacjonarne.