Trwa karnawał, dlatego kojarząca się z nim wenecka maskarada stała się przewodnim tematem zajęć w grodzieckiej filii bibliotecznej, w której 27 stycznia 2025r. miały miejsce warsztaty plastyczne. Skierowane były do uczniów kl.7 pobliskiej szkoły podstawowej. Dzieci, po krótkim wprowadzeniu na temat weneckiego karnawału, wykorzystując technikę kropkowania ozdabiały wydrukowane wcześniej maski. Ich prace pozostały w bibliotece i posłużyły do ozdobienia wystawy o maskach weneckich.
Maska była i niezmiennie jest atrybutem weneckiego karnawału. Na początku miała ścisły związek z ulicznymi przedstawieniami commedii dell’arte. Oprócz ulicznych aktorów, maski zaczęli zakładać mieszkańcy, którzy ukrywali za nią swój status, by móc swobodnie wziąć udział hucznych zabawach. Współcześnie imprezy karnawałowe w Wenecji są bardziej „ułożone”, a zakładanie maski jest wyłącznie elementem tradycji.
W weneckich warsztatach po dziś dzień wytwarzane są maski karnawałowe, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Ich wygląd jednak mocno ewaluował. Początkowo nieciekawe, skórzane czy drewniane szkaradzieństwa, które raczej straszyły, niż zachwycały, zastąpione zostały przez delikatne, kunsztowne wyroby z doskonałej porcelany, srebra i złota. Choć ich wygląd diametralnie się zmienił, to nadal pośród nich są obecne maski wywodzące się z okresu dawnych ulicznych teatrów, takie jak np. Colombina, Arlecchino, Pantalone czy Doktor dżuma.