Co: spotkanie z Marcinem Szczygielskim
Gdzie: Dom Kultury w Ozimku
Kiedy: Środa 8 maja 2024 godz. 9.00
Marcin Szczygielski to urodzony w Warszawie w 1972 r. pisarz, dramaturg i grafik, autor popularnych książek dla dorosłych oraz wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży.
Jako pisarz zadebiutował w 2003 roku książką dla dorosłych odbiorców. Pierwszą powieść dla dzieci i młodzieży opublikował dopiero w 2009 roku. Nosiła ona tytuł Omega i została wybrana Książką Roku 2010. Od tego czasu napisał łącznie 23 książki dla młodszych czytelników. Są to głównie powieści fantastyczno-przygodowe i historyczno-obyczajowe.
Jest autorem bardzo poczytnego cyklu o przygodach Majki, dziewczynki, która niespodziewanie w wieku 8 odkrywa, że wywodzi się z rodu czarownic. Seria zaczyna się od powieści Czarownica piętro niżej i obejmuje łącznie 7 powieści.
Za swoją twórczość dla dzieci i młodzieży pisarz otrzymał wiele nagród. Jest m.in. laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (Klątwa dziewiątych urodzin), trzykrotnym zwycięzcą Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (Czarny Młyn, Arka Czasu, Teatr Niewidzialnych Dzieci), czterokrotnym laureatem konkursu Książka Roku IBBY (Omega, Klątwa dziewiątych urodzin, Serce Neftydy, Antosia w bezkresie) oraz dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka (Bez piątej klepki i Pomylony narzeczony). Za powieść Teatr Niewidzialnych Dzieci otrzymał Nagrodę Czytelników w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, a jego powieść Arka Czasu w Austrii została wybrana przez Jury der Jungen Leser na dziecięcą Książkę Roku 2015. Za całokształt twórczości literackiej autor został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz brązowym medalem Gloria Artis.
W 2016 r. odbyła się premiera filmowej adaptacji jego książki Za niebieskimi drzwiami, a w 2021 r. do kin trafiła ekranizacja Czarnego Młyna.
Marcin Szczygielski jest autorem okładek i oprawy graficznej większości napisanych przez siebie książek.
„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Andrzeja Buły oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.
W gminie Ozimek współorganizatorem wydarzenia jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku.