Zielono mi! - zajęcia edukacyjne w grodzieckiej bibliotece

Zieleń – barwa optymizmu i szczęścia. Ten niezaprzeczalny symbol przyrody, tęsknie wyczekiwany wiosenną porą, stał się przewodnią myślą zajęć ogrodniczych w Filii Bibliotecznej w Grodźcu. W spotkaniu, które odbyło się 9 kwietnia 2024roku, wzięły udział dzieci z drugiej klasy pobliskiej szkoły podstawowej.

Bardzo ważnym elementem zajęć była rozmowa na temat dbania o bioróżnorodność w przyrodzie i przeciwdziałania rozprzestrzeniającej się „betonozie”.

Pomimo, że spotkanie miało bardziej charakter przyrodniczy, to nie zabrakło oczywiście literackich motywów. Odczytany został wiersz Agnieszki Frączek pt. „Zielono mi!”, do którego dzieci miały stworzyć szmaragdowe ilustracje. Ponadto wysłuchały legendy o Bratkach, pochodzącej ze zbioru „Warmińskie i mazurskie legendy o kwiatach”, autorstwa Ireny Kwintowej.

I to właśnie tytułowe bratki były ogrodniczym materiałem, wykorzystanym na zajęciach. Uczniowie własnoręcznie posadzili kwiaty w dużej ceramicznej donicy, która stała się kolorową, wiosenną ozdobą bibliotecznego okna.

Dzieci wykonują ilustrację do wiersza

Dzieci sadzą bratki w dużej donicy

Dziewczynka podlewa bratki posadzone w donicy przed biblioteką