Poczta walentynkowa

7 lutego 2024, z okazji zbliżajacego się Dnia Zakochanych, w Filii Bibliotecznej w Grodźcu miały miejsce zajęcia litaracko-plastyczne, na które zostały zaproszone dzieci z 3 klasy szkoły podstawowej.

Na wstępie, przybyli mieli okazję poznać legendę o św. Walentym, rzymskim biskupie potajemnie udzielającym ślubów młodym legionistom.  Błogosławiąc zakochanym parom, naraził się na karę ówczesnego cesarza Klaudiusza II. Został uwięziony i stracony 14 lutego 270r.

Wiadomym jest powszechnie, że stan związania emocjonalnego z drugą osobą, określa się  mianem – zakochania, lecz takie powiedzenia jak „smalić cholewki”, czy „czuć do kogoś mietę” są dziś dla młodszego pokolenia wielką zagadką. Na bazie fragmentów książki Grzegorza Kasdepke pt. „Co to znaczy…”, uczniowie zrozumieli znaczenie tych powiedzeń.

Pozostała część spotkania angażowała dzieci do działania. Najpierw miały do rozwikłania zagadkę, polegającą na wybraniu symboli miłości, spośród kilkunastu przeróżnych emblematów i znaków. Poźniej wyjaśniały znaczenie różnych powiedzonek ze słowem „serce”. Na koniec zajęć wspólnie wykonały skrzynkę pocztową na walentynkowe kartki, którą zabrały ze sobą do szkoły.

Dzieci siedzą przy stole w bibliotece i słuchają legendy o św. Walentym

Dzieci wykonują pracę plastyczną związaną z walentynkami

Dzieci ozdabiają skrzynkę na kartki walentynkowe