Akcja Żonkile w grodzieckiej bibliotece

20 kwietnia 2023r. w grodzieckiej placówce miały miejsce zajęcia pod nazwą: Lekcja pamięci: powstanie w getcie warszawskim, które odbywały się ramach ogólnopolskiej akcji „Żonkile”. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klasy 8 z pobliskiej szkoły podstawowej.

Scenariusz zajęć opierał się  na animacji, skonstruowanej na bazie książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która jak wiemy ma postać wywiadu z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą żydowskich bojowników. Młodzi uczestnicy  spotkania zwrócili szczególną uwagę  na wyjątkową narrację głównego bohatera, która była bardzo spokojna, rzeczowa i pozbawiona patosu. Edelman nie chciał, aby powstańcy byli postrzegani jako nieustraszeni, piękni i wspaniali żołnierze. Pragnął zachować pamięć o rzeczywistości takiej, jakiej doświadczył: brudnej, obnażającej strach, nędzę człowieka i  jego słabość. Nie tworzył mitów i nie stawiał powstańców przed współbraćmi, idącymi potulnie i w ciszy do wagonów.

Młodzież, w oparciu o obejrzany film  musiała udzielić odpowiedzi na kilka pytań: co było bezpośrednim powodem wybuchu powstania w getcie, jakich emocji, wg Edelmana doświadczali żydowscy bojownicy i jak należy zinterpretować jego słowa: Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień.

Na spotkaniu w bibliotece wykorzystano też historyczny komentarz, stworzony przez zespołu Działu Edukacji Muzeum POLIN, który zwrócił uwagę uczniów na wielokulturowość przedwojennej Polski, której mniejszości narodowe i etniczne stanowiły wówczas ponad 30% całego społeczeństwa.

Puentą zajęć była wypowiedź Marka Edelmana, jakże aktualna w dobie toczących się walk na Ukrainie: „W zasadzie najważniejsze jest samo życie. A jak już jest życie, to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność”.

  Młodzież ogląda animacje  Praca w grupach  Notowanie odpowiedzi na zadane pytania