Dom Kultury w Ozimku

e-mail:
www: dk.ozimek.pl
Data wydruku: 2020-08-09 02:20:59

AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKI

 

 

Najlepsi czytelnicy mieszkają w gminie Ozimek

W ubiegłym roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z bibliotekami publicznymi z terenu powiatu opolskiego po raz pierwszy zorganizowała konkurs pn. „Najbardziej aktywny czytelnik 2019 roku”. Poszukiwanie najlepszego czytelnika powiatu trwało cały rok, a po podsumowaniu, które odbyło się w maju 2020 roku, okazało się, że wśród laureatów znalazły się dwie osoby z naszej gminy.

Jak przebiegał konkurs? Najpierw w bibliotekach pojawiły się enigmatyczne plakaty z jednym  hasłem: „Poszukujemy najlepszego czytelnika”. Wiele osób zwracało na nie uwagę, żartując, iż to na pewno o nich chodzi. Jednak bibliotekarze nie ujawniali żadnych szczegółów, aby aktywność czytelnicza zbyt szybko nie została wzmocniona duchem rywalizacji. Przez pierwszy kwartał pracownicy biblioteki  w tajemnicy obserwowali wszystkich czytelników pod kątem ilości wypożyczeń. Następnie wybrane zostały osoby, które wyróżniały się w tym zakresie i to one zostały wytypowane do dalszej obserwacji. Dopiero w październiku ujawniliśmy wszystkie szczegóły i zapytaliśmy wybranych czytelników o zgodę na udział w konkursie. Ostatecznie w całej gminie w rywalizacji czytelniczej wzięło udział 38 osób: 4 w kategorii dziecięcej (7 – 11 lat), 1 w kategorii młodzieżowej  oraz 33 w kategorii osób dorosłych. Spośród nich gminna komisja konkursowa wybrała najbardziej aktywnych czytelników, przyznając  poszczególne miejsca i wyróżnienia.

W kategorii dziecięcej I miejsce zajęła Paulina Paluszczak (z liczbą wypożyczeń 160 książek), II miejsce przypadło Michałowi Kotuli, a III Ryszardowi Górnemu. Natomiast wyróżnienie zdobył Wincent Chmura. W kategorii młodzieżowej najlepszym czytelnikiem okazał się Wiktor Chmura (46 wypożyczeń). Wśród osób dorosłych I miejsce zdecydowanie przypadło pani Elżbiecie Wichary (z imponującą liczbą 457 wypożyczeń). II miejsce zajęła pani Barbara Mazurkiewicz, a III pani Krystyna Kuwik. Wyróżnienie otrzymała pani Hanna Dąbrowska. Uroczyste podsumowanie gminnego etapu konkursu miało się odbyć pod koniec marca. Zostały zakupione nagrody książkowe, wydrukowane podziękowania i wysłane zaproszenia do uczestników, ale niestety pandemia pokrzyżowała wszystkie plany. Uroczystość nie mogła się odbyć. Niemniej wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody przy najbliższej wizycie w bibliotece.

Laureaci gminni zostali zgłoszeni do etapu powiatowego i z wielką radością możemy już ogłosić, że najlepszą czytelniczką powiatu opolskiego w kategorii dziecięcej została nasza Paulina Paluszczak, a wśród osób dorosłych tytuł najaktywniejszego czytelnika trafił do pani Elżbiety Wichary. Nagrody Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu zostaną wręczone w naszych bibliotekach w późniejszym terminie.  

Choć niewątpliwie największą nagrodą dla każdego czytelnika jest sama radość czytania, to jednak z pewnością miło jest otrzymać tytuł najlepszego czytelnika. Jesteśmy bardzo dumni, że trafił on do mieszkańców naszej gminy. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Po przerwie spowodowanej pandemią ozimskie biblioteki już wznowiły swoją działalność. Co prawda, jak wszyscy, musimy przestrzegać nadal reżimu sanitarnego, ale cieszymy się, że czytelnicy o nas nie zapomnieli i zamaskowani coraz częściej zgłaszają się po książki, w tym nowozakupione nowości. Serdecznie zapraszamy.