Archiwum aktualności 2017

Duże sprawy w małych głowach

W dniu 16.01.2017r. w Filii Bibliotecznej w Dylakach odbyły się zajęcia poświęcone trudnemu tematowi życia z niepełnosprawnością, zainspirowane niezwykłą książką pani Agnieszki Kossowskiej pt. „Duże sprawy w małych głowach”. Gościem biblioteki była pani Beata, osoba niewidoma, która zechciała opowiedzieć o swoich doświadczeniach uczniom klasy I PSP w Dylakach.

Pani Beata nie widzi od urodzenia, dlatego nauczyła się poznawać świat dzięki pozostałym zmysłom. Jak sama mówi, jej oczami są: dotyk, węch i słuch.  Jest przy tym osobą bardzo towarzyską i samodzielną. Od kilku lat bierze udział w zawodach strzeleckich dla niewidomych, w których zajmuje często miejsca w czołowej trójce.

W pierwszej części spotkania dzieci poznały zasady i sposoby pomocy osobom niewidomym. Wiele ciekawych wiadomości związanych z codziennym życiem takich osób przekazała obecnym mama pani Beaty, która od urodzenia pomaga swojej córce. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pismem Braille'a ,obserwować sposób poruszania się z białą laską oraz obejrzeć zegarek dostosowany do potrzeb niewidomych, a także komputer z klawiaturą zawierającą litery alfabetu Braille'a. W trakcie zajęć dzieci brały udział w uczących empatii zabawach ruchowych, w których jedno z pary miało zawiązane oczy, a drugie było jego przewodnikiem. Z dużym zainteresowaniem obejrzały też przyniesione przez panią Beatę książki przeznaczone dla osób niedowidzących i niewidomych, opowiadające o zwierzętach w opolskim ZOO i przedstawiające budynki Opola.

Serdecznie dziękujemy pani Beacie oraz jej mamie za udział w spotkaniu z dziećmi i podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Zachęcamy również rodziców do korzystania z książek pomagających rozmawiać z dziećmi o tematyce niepełnosprawności. W zbiorach biblioteki znajduje się "Czarna książka kolorów" oraz wspomniana wyżej publikacja pt. "Duże sprawy w małych głowach".

IMG_1832IMG_1831IMG_1828IMG_1826IMG_1823IMG_1821IMG_1819IMG_1818
  • Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10