AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKI

Góralskie bajanie, czyli baśnie i legendy spod Giewontu

IMG_0102

15 maja 2019 roku do Filii Bibliotecznej w Grodźcu zagościli pierwszoklasiści ze pobliskiej szkoły podstawowej. Dzieci wraz z wychowawcą odwiedziły naszą placówkę, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej pod tytułem: „Góralskie bajanie, czyli baśnie i legendy spod Giewontu”.

Na wstępie uczniowie mieli za zadanie odnaleźć tatrzańskie pasmo na mapie Polski - z czym sprytnie sobie poradzili! Później odsłuchali legendy o powstaniu Podhala. Następnie wywiązała się pogadanka na temat Tatr, w trakcie której w oparciu o prezentację przybliżono dzieciom tatrzańskie szczyty, szlaki turystyczne, faunę i florę. Poznały również najbardziej charakterystyczne dla górali stroje, muzykę i taniec.  Po odczytaniu dzieciom wiersza pt. „Na hali” M. Kawałka, bibliotekarz opisał, czym zajmuje się baca i jak wygląda wypas owiec oraz produkcja serów.

Po części edukacyjnej, uczniowie wysłuchali jeszcze baśni o śpiących rycerzach. Na zakończenie zajęć wspólnie stworzyli makietę góralskiej zagrody.

IMG_0083IMG_0092IMG_0091IMG_0103
  • Data aktualizacji: 2019-09-20 11:09