Archiwum aktualności 2014

Aktualności biblioteczne z 2014 roku

Z WIZYTĄ W NORWESKICH BIBLIOTEKACH

BMSWK

W dniach 14 – 17 września 2014 roku grupa polskich bibliotekarzy wzięła udział w wizycie studyjnej w norweskich bibliotekach publicznych zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach projektu BIBLIOTEKA MIEJSCEM SPOTKAŃ WIELU KULTUR. Wśród reprezentacji  partnerstwa opolskiego znalazła się Jolanta Rogowska, kierowniczka MiGBP w Ozimku. Celem tego wyjazdu szkoleniowego było zapoznanie polskich bibliotekarzy z doświadczeniami norweskich bibliotek w zakresie pracy na rzecz społeczności wielokulturowej.

Dzisiejsza wielokulturowość norweskiego społeczeństwa jest owocem wieloletniego procesu otwierania rynku pracy. Już od lat 70-tych Norwegia zaczęła przyjmować imigrantów przybywających do tego bogatego kraju w celach zarobkowych. Jednocześnie zapewniała schronienie uchodźcom z terenów objętych konfliktami wojennymi oraz prześladowaniami. Obecnie największą mniejszością narodową w Norwegii są Polacy. Norweskie biblioteki starają się zapewnić obcokrajowcom dostęp do książek w ich ojczystych językach. Centralnie gromadzi takie zbiory Biblioteka Wielojęzyczna w Oslo. Znajdziemy w niej publikacje w 54 językach, w tym tak egzotycznych jak urdu (używany w Pakistanie i Indiach), tigrinja (z obszaru Etiopii i Erytrei), suahili (używany w Afryce Środkowej) czy też język tagalski z regionu Filipin. Jednak największy zbiór książek obcojęzycznych stanowią książki polskie. Biblioteka Wielojęzyczna,  poprzez system wypożyczeń międzybibliotecznych,  zapewnia wszystkim norweskim bibliotekom publicznym dostęp do książek w obcych językach, na które ich czytelnicy składają zapotrzebowanie.

Praca norweskich bibliotek na rzecz obcokrajowców nie ogranicza się tylko do udostępniania książek i innych wydawnictw. Placówki biblioteczne pomagają im odnaleźć się w nowej społeczności. Służą temu m.in. tzw. strefy dla nowoprzybyłych, gdzie znajdą podstawowe informacje  potrzebne np. do poznania systemu opieki społecznej, nauki języka czy też znalezienia pracy. Ważna inicjatywą na rzecz integracji obcokrajowców są biblioteczne kafejki językowe. W trakcie kameralnych spotkań z wolontariuszami obcokrajowcy mogą ćwiczyć swoje umiejętności językowe dyskutując na różne tematy, często związane z ich aktualnymi problemami.

Delegacja polskich bibliotekarzy  odwiedziła Bibliotekę Wielojęzyczną oraz Bibliotekę Publiczną im. Deichmanna w Oslo (oraz jej filię w dzielnicy Holmlia), Bibliotekę Okręgową w Buskerund,  Bibliotekę Publiczną w Drammen, Bibliotekę Okręgowa w Oppland (z siedzibą w Gjøvik) oraz mniejsze placówki w Øvre Eiken, Nedre Eiken oraz Vestre Toten.  Wszystkich zachwyciły przestronne, nowocześnie urządzone lokale biblioteczne, ale również ciekawe pomysły na otwarcie bibliotek na potrzeby młodych ludzi (tzw. strefy „popkult”). Norweskie biblioteki tętnią życiem. Jest w nich miejsce i dla poznających przez zabawę maluchów i dla seniorów chcących np. pograć w gry komputerowe. Jest  też to przestrzeń otwarta na inne kultury i potrzeby mniejszości narodowych, dla których Norwegia stała się druga ojczyzną.

Projekt FRSI zakłada również rewizytę. Dlatego właśnie w październiku bibliotekarze z Oppland odwiedzą Opolszczyznę, aby poznać polskie biblioteki publiczne. Jednym z punktów ich wizyty będą nasze dwie filie: w Grodźcu oraz Dylakach.

Biblioteka Publiczna im. Deichmanna w OsloZbiory polskojęzyczne w OsloBiblioteka Publiczna im. Deichmanna w OsloBiblioteka Publiczna im. Deichmanna w OsloPrezentacja Biblioteki Wielojęzycznej w OsloPolscy bibliotekarze pomagają kolegom norweskimPrezentacja zbioru polskiego Wielojęzyczne książki w bibliotece w HolmliaBiblioteka w HolmliaŹródła finansowania projektu BMSWKBiblioteka w HolmliaPlakay promujący kafejki językowe dla obcokrajowcówBiblioteka w DrammenStrefa popkult w DrammenBiblioteka w DrammenDSC09366Biblioteka w DrammenStanowisko samodzielnego wypożyczania książekMaszyna do sortowania zwrotówStrefa dla nowoprzybyłychBiblioteka w Nedre EikenBiblioteka w Nedre EikenDSC09402DSC09415DSC09416Biblioteka w Vestre TotenBiblioteka w Vestre TotenBiblioteka w Vestre TotenBiblioteka w Vestre TotenBiblioteka Okręgowa w OpplandBiblioteka Okręgowa w OpplandBiblioteka Okręgowa w OpplandZbiór regionalny OpplandPrzedstawiciele bibliotek partnerskichBiblioteka w GjBiblioteka w GjBiblioteka w Gj
  • Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10