DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku jest miejscem, gdzie osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę znajdą zarówno tradycyjne- książkowe jak i nowoczesne-elektroniczne źródła informacji. Bogaty księgozbiór podręczny gromadzi nie tylko kompendia wiedzy, encyklopedie dziedzinowe czy słowniki, lecz również poszukiwane publikacje popularnonaukowe, w tym albumy malarskie oraz podręczniki akademickie.
Równocześnie powoli poszerza się oferta zbiorów multimedialnych, z których można korzystać na ogólnodostępnych komputerach bibliotecznych. Ponadto MiGBP w Ozimku prowadzi:

• Lokalny Punkt Informacji Europejskiej, który istnieje od 2002 roku dzięki współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej oraz Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Opolu. Dzięki tej inicjatywie osoby zainteresowane problematyką jednoczącej się Europy mogą znaleźć w Wypożyczalni dla Dorosłych różnorodne publikacje i broszury na ten temat. Istnieje też możliwość przeszukiwania unijnych serwisów i baz danych dostępnych w internecie.
  • Czytelnię Internetową (zlokalizowaną w Wypożyczalni dla Dorosłych), która istnieje od 2004 roku, kiedy to w ramach programu IKONKA biblioteka otrzymała od Ministerstwa Nauki i Informatyzacji 3 zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem. Korzystanie z internetu jest bezpłatne i służy wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym. Ponadto istnieje możliwość odpłatnego wydrukowania zgromadzonych informacji lub zapisania ich na dyskietkach dostępnych u Bibliotekarza.
  • Punkt informacji o regionie – nasza biblioteka stara się pozyskiwać publikacje dotyczące Śląska Opolskiego oraz społeczności lokalnej. Większość z nich można wypożyczyć do domu.

CZYTELNIE INTERNETOWE - DRZWI DO ŚWIATA INFORMACJI

fundacjaOrangeLogo

Zachęcamy mieszkańców gminy Ozimek do korzystania z bibliotecznych czytelni internetowych, które znajdują się we wszystkich naszych placówkach (także w filiach wiejskich). W ramach czytelni wszyscy użytkownicy mają bezpłatny dostęp do komputerów i sieci internetowej, dzięki czemu mogą poszukiwać informacji, korzystać z poczty e-mail czy komunikatorów typu Skype.

Jednocześnie potrzebne materiały można zapisać na nośnikach pamięci lub odpłatnie wydrukować. Ponadto biblioteka umożliwia korzystanie ze skanerów, które pozwalają zdigitaliować dokumenty. Pracownicy biblioteki pomagają wszystkim zainteresowanym w korzystaniu z nowych technologii informacyjnych.

Równocześnie pragniemy przypomnieć, iż Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna bierze udział w programie "Akademia Orange dla Bibliotek", który ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.

Dzięki dotacji Fundacji Orange od 2010 roku finansujemy dostęp do internetu w dwóch filiach: w Dylakach i Krasiejowie.

Filia_w_Krasiejowie_2012Czytelnia_internetowa_w_Dylakach_2012
  • Data aktualizacji: 2017-09-20 10:45