W 2021 roku przypada 100. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku. Z tej okazji MiGBP w Ozimku zorganizowała wystawę prezentującą agitacyjne druki ulotne z tego okresu, które znajdują się w zbiorach WBP w Opolu. Ekspozycję można było oglądać od marca do maja 2021 roku w Domu Kultury w Ozimku oraz w dwóch filiach: w Grodźcu i w Dylakach.
Granice odrodzonej w listopadzie 1918 roku Polski kształtowały się aż do 1922 roku. Jednym ze spornych terytoriów był Górny Śląsk. W 1919 roku sygnatariusze traktatu wersalskiego postanowili, że na tym terenie zostanie przeprowadzony plebiscyt, w trakcie którego mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się, w jakim kraju chcą żyć. W tej sytuacji zarówno polska, jak i niemiecka strona rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję agitacyjną. Jedną ze stosowanych form przekonywania były druki ulotne: plakaty, ulotki, broszury, pocztówki, a nawet religijne obrazki rozdawane mieszkańcom. Kilkadziesiąt takich druków zachowało się w zbiorach WBP w Opolu.
Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 roku. Do udziału w nim dopuszczono nie tylko aktualnych mieszkańców, ale również emigrantów, czyli osoby, które urodziły się na Górnym Śląsku, ale wyjechały w celach zarobkowych i zmieniły miejsce zamieszkania. Fakt ten miał znaczący wpływ na wynik głosowania, w którym ostatecznie wzięło udział 1 190 846 osób, czyli 98 % uprawnionych. Niezadowolenie propolskich Ślązaków z proponowanego po plebiscycie podziału Górnego Śląska doprowadziło 2 maja 1921 roku do wybuchu III powstania śląskiego.
Wystawa została wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Jej scenariusz opracowała Barbara Giedrojć.