Data wydruku: 2024-11-22 00:50:08

Dom Kultury w Ozimku

e-mail: sekretariat@dk.ozimek.pl www: dk.ozimek.pl

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się, aby w miłej i luźnej atmosferze rozmawiać o książkach. Co ważne, nie trzeba być wytrawnym krytykiem literackim, by dzielić się swoimi czytelniczymi wrażeniami z innymi miłośnikami książek. Dlatego w spotkaniach klubu może wziąć udział każdy, kto po prostu lubi czytać i chciałby porozmawiać o lekturze, wyrazić swoją opinię, poznać nowych autorów i gatunki literackie. DKK działają w Polsce od 2007 roku w ramach wieloletniego programu Instytutu Książki. W 2020 roku dołączył do projektu Dyskusyjny Klub Książki w Dylakach (działający w filii MiGBP w Ozimku). Klub działa przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Więcej informacji na temat Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce można znaleźć pod linkiem DKK na stronie Instytutu Książki

   logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pisanie otworzyło mnie na świat...- spotkanie z Gabrielą Anną Kantor

Pani Gabriela opowiadała o swojej drodze do pisarstwa. Okazało się również, że zarówno silny związek ze śląską ziemią, jak i wcześniej wykonywany zawód psychologa terapeuty miały duży wpływ na charakter jej twórczości.

Autorka zadebiutowała powieścią głęboko zakorzenioną w skomplikowanej  historii Śląska i jednocześnie w dziejach własnej rodziny. „Koronki z płatków śniegu” to jednotomowa saga rodziny Ruczajewskich, której dzieje w latach 1864 - 2015 zostały pokazane z niezwykłą wrażliwością i ciepłem, ale też momentami z nutką ironii. Niezwykle pięknie na kartach tej książki wybrzmiewa śląska mowa, którą większość członków naszego klubu zna od dziecka. Po debiutanckiej sadze autorka napisała  powieść psychologiczną, a następnie spod jej pióra wyszło pięć  książek przedstawiających zbeletryzowane losy wybitnych osób związanych ze Śląskiem.

Pisarka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o bohaterach swoich książek, zwłaszcza postaciach historycznych, którym postanowiła oddać głos, by pokazać, jak wiele dobrego zrobili oni dla Śląska, choć obecnie nie zawsze się o tym pamięta. Najwięcej uwagi poświęciła wybitnej osobowości Karla Godulli i jego wychowanicy Joannie Gryzik oraz księżnej Daisy.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak się przygotowuje do napisania książek, w których na pierwszy plan wysuwają się fakty z życia prawdziwych postaci oraz tło historyczne. Zebranie materiałów źródłowych jest żmudnym procesem, ale jeszcze trudniejsze wydaje się ustalenie motywacji bohaterów i zrozumienie psychologicznego podłoża ich działania. Wymaga to od pisarki bardzo głębokiej analizy, a nawet wejścia w ich rolę , co bywa wyczerpujące.

Na koniec spotkania pani Gabriela odwiedziła nowo otwartą izbę pamięci, która znajduje się obok naszej biblioteki.

Spotkanie zostało zrealizowane ze środków Instytutu Książki w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce.

Logo Instytutu Książki    Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego    Logo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

Spotkanie z Gabrielą Kańtor

Gabriela Kańtor pisze dedykację w swojej książce  dla uczestniczki spotkania.