Data wydruku: 2024-11-22 01:02:26

Dom Kultury w Ozimku

e-mail: sekretariat@dk.ozimek.pl www: dk.ozimek.pl

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się, aby w miłej i luźnej atmosferze rozmawiać o książkach. Co ważne, nie trzeba być wytrawnym krytykiem literackim, by dzielić się swoimi czytelniczymi wrażeniami z innymi miłośnikami książek. Dlatego w spotkaniach klubu może wziąć udział każdy, kto po prostu lubi czytać i chciałby porozmawiać o lekturze, wyrazić swoją opinię, poznać nowych autorów i gatunki literackie. DKK działają w Polsce od 2007 roku w ramach wieloletniego programu Instytutu Książki. W 2020 roku dołączył do projektu Dyskusyjny Klub Książki w Dylakach (działający w filii MiGBP w Ozimku). Klub działa przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Więcej informacji na temat Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce można znaleźć pod linkiem DKK na stronie Instytutu Książki

   logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie z Edytą Świętek

Po wielomiesięcznej przymusowej przerwie w organizacji stacjonarnych wydarzeń kulturalnych wreszcie przepisy sanitarne pozwoliły na spotykanie się w małych grupach w zamkniętych przestrzeniach.  Pierwszym w tym roku gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku była  Edyta Świętek, autorka bardzo poczytnych sag rodzinnych oraz powieści obyczajowych z wątkami romansowymi i kryminalnymi, która już w listopadzie ubiegłego roku miała odwiedzić naszą gminę, ale z wiadomych względów tych planów nie udało się zrealizować. Jednak tym razem nic nie stanęło na przeszkodzie i 9 czerwca 2021 roku pisarka mogła się spotkać  z czytelnikami, w tym członkami Dyskusyjnego Klubu Książki działającego od roku w Dylakach.

Pani Edyta okazała się niezwykle miłą i kontaktową osobą, obdarzoną dodatkowo imponującą elokwencją i darem snucia opowieści.  Niemal przez dwie godziny barwnie opowiadała o swojej twórczości, zdradzając wiele warsztatowych tajemnic i ciekawych anegdot. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak można  z dbałością o wszelkie szczegóły napisać  powieść zlokalizowaną w mieście, w którym się nigdy nie było, jak z pomysłu na jednotomową opowieść o Nowej Hucie tworzy się siedmiotomową sagę rodzinną oraz jaki wpływ na dobór okładki ma autor książki. Okazało się również, że niemałym wyzwaniem może być wymyślenie tytułu dzieła lub nazwanie wykreowanych bohaterów. Pisarka zapowiedziała także swoje najnowsze dzieło, czyli kolejną historyczną sagę rodzinną, tym razem osadzoną w Niepołomicach, miejscowości, w której od lat mieszka. Jej pierwszy tom ma się ukazać już w lipcu.

Autorka „Spaceru Aleją Róż” chętnie odpowiadała na pytania uczestników, a na koniec podpisywała przywiezione przez siebie książki, które można było nabyć po spotkaniu.

W spotkaniu wzięło udział 9 członków klubu oraz dodatkowo 10 osób zainteresowanych.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.