Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „O czym się nie mówi – życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej” 5 marca 2022 ok. godz. 20.40 (po koncercie orkiestry dętej), który odbędzie się ramach wydarzenia Babski Fajrant 2022 organizowanego przez Dom Kultury w Ozimku.
O Gabrieli Zapolskiej mówi się, że to "skandalistka w kapeluszu". Przeszła przez życie, wywołując właśnie skandal za skandalem. Porzucenie niewiernego męża, ucieczka z klasztoru pod zmienionym nazwiskiem, rozwód, pozamałżeńskie związki i potomstwo, próba samobójcza oraz kariera aktorki na scenach polskich i francuskich teatrów to tylko niektóre z jej gorszących poczynań. Ojciec, szanowany powszechnie ziemianin, płacił jej stałą zapomogę za … trzymanie się z dala od rodziny i jej dobrego imienia. Jednak pomimo ostracyzmu ze strony konserwatywnego społeczeństwa zawsze piętnowała obłudę – tak w życiu, jak i w swojej twórczości.
Poznajcie Gabrielę Zapolską – nie tylko autorkę znanej lektury szkolnej, ale przede wszystkim niezależną kobietę, która potrafiła zerwać z konwenansami, by zawalczyć o swoje szczęście i godność osobistą.