Data wydruku: 2024-11-22 06:09:00

Dom Kultury w Ozimku

e-mail: sekretariat@dk.ozimek.pl www: dk.ozimek.pl

Aktualności

Narodowe Czytanie Nad Niemnem

W minioną sobotę, 9 września, wybraliśmy się w literacką podróż nad Niemen, aby wraz z bohaterami Elizy Orzeszkowej odwiedzić Mogiłę i zrozumieć siłę pamięci o przeszłości. Przeżywaliśmy w ten sposób Narodowe Czytanie, które obchodzono w wielu miejscowościach w całym kraju. To niezwykłe, klimatyczne wydarzenie zorganizowane zostało przez naszą bibliotekę, Domu Kultury w Ozimku oraz Gminę Ozimek. Do współpracy zaprosiliśmy również nauczycieli z PSP nr 1 w Ozimku.

Mieszkańcy Ozimka, dzięki sile wyobraźni, na chwilę przenieśli się do Grodna w roku 1888, kiedy to po raz pierwszy została wydana w formie książkowej powieść „Nad Niemnem”. Na jednej z ławek w grodzieńskim parku, którym stał się skwerek przy Domu Kultury, ktoś przez nieuwagę pozostawił drugi tom dzieła Orzeszkowej. Znaleźli go odpoczywający w cieniach drzew mieszkańcy ukochanego miasta pisarki, czyli nasi wspaniali lektorzy, przebrani w stylowe stroje. Użyczając swych głosów, sprostali trudnemu stylowi pisarki i odczytali rozdział czwarty, poświęcony wyprawie nad Mogiłę. W rolę dziewiętnastowiecznych mieszkańców Grodna wcielili się: burmistrz Mirosław Wieszołek, dyrektor Domu Kultury Justyna Wajs-Fijałkowska, instruktor teatralny Robert Konowalik, Łucja Furman - Pełnomocni Burmistrza ds Mniejszości Narodowych, Małgorzata Wronowska - dyrektor PSP nr 1 w Ozimku, Grażyna Świercz - nauczyciel bibliotekarz PSP nr 1 w Ozimku, nasi bibliotekarze: Anna Kępkowska i Jolanta Rogowska oraz praktykantka Oliwia Jeżyk. Jesteśmy wdzięczni za to, że wszyscy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i przyłączyli się do wspólnej zabawy literackiej. Dziękujemy także naszej miłej publiczności, bez obecności której całe wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Zachęcamy do powrotów do tekstów Elizy Orzeszkowej, a w szczególności do pochylenia się nad całą treścią „Nad Niemnem”. Dzieło to stanowi pomnik historii powstańców roku 1863 oraz przedstawia w malowniczy sposób rzeczywistość mieszkańców tamtych, często trudnych czasów. Pozwólmy zaczarować się barwnym opisom i nie każmy czekać Justynie i Janowi – wybierzmy się nad Niemen razem z nimi.

Kierownik biblioteki oraz Burmistrz Ozimka zapowiadają otwarcie wydarzenia

Mężczyzna siedzi na ławce w parku i czyta książkę

Kobieta siedzi na ławce w parku i czyta książkę

Kobieta siedzi na ławce w parku i czyta książkę

Kobieta ubrana w strój z XIX wieku stoi w parku, widać zbliżenie zdjęcia Elizy Orzeszkowej

Kobieta siedzi na ławce w parku i czyta książkę

Kobieta siedzi na ławce w parku i czyta książkę

Kobieta siedzi na ławce w parku i czyta książkę

Kobiety w XIX wiecznych strojach spacerują po parku

Wspólne zdjęcie czytających fragmenty Nad Niemnem