Data wydruku: 2025-01-21 14:56:13

Dom Kultury w Ozimku

e-mail: sekretariat@dk.ozimek.pl www: dk.ozimek.pl

ARCHIWUM. INNE GRUPY TEATRALNE


Do sekcji teatralnej Domu Kultury w Ozimku należały grupy, których działalność nie przetrwała próby czasu. Znajdują się wśród nich zarówno teatry dziecięce jak i młodzieżowe, niektóre działały dostatecznie długo (Teatr Następny, Teatr Tup Tup) a ich członkowie w dalszym ciągu pojawiają się w realizacjach sekcji teatralnej, inne (jak teatry InLibed i W O!Parach) pojawiły się w Domu Kultury na przysłowiową chwilę, na tyle wyraziście jednak, iż warto o nich wspomnieć.Osobnym działem sekcji teatralnej były grupy plastyczne, prowadzone przez Justynę Wajs- Fijałkowską, realizujące - prócz działalności plastycznej - również spektakle teatralne (Sjesta Artystyczna, Sekta Plastyczna, Heksagon Plastyczny).

Większość z nich już nie istnieje (niektórzy członkowie Sekty Plastycznej występowali lub występują w dalszym ciągu w teatrze FIETER), jedna z tych grup- SJESTA, działa w dalszyum ciągu poza strukturami Domu Kultury.

W ostatnich latach taką grupą był działający w okresie od 2012 do 2015 roku Teatr Animacji SANMUN, prowadzony przez Martynę Konowalik, na który składały się dwie grupy: dziecięca i młodzieżowa. teatr ten w chwili obecnej istnieje poza strukturami Domu kultury.

Teatr Animacji dla Dzieci i Młodzieży SANMUN

Teatr powstał we wrześniu 2012r., w skład jego wchodziły grupy dziecięce (w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, klas IV-VI) i młodzieżowe (szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów).

Teatr był przeznaczony dla wszywstkich tych, których wewnętrzne dziecko kreuje rzeczywistość. Zespół bazował głównie na założeniach teatru lalkowego i kostiumowego, zarówno tradycyjnego, jak i z wykorzystaniem nowych technik.

Oprócz wyznaczonych przedsięwzięć, tj. przygotowań i realizacji spektakli, program obejmował również zajęcia z animacji lalki i przedmiotu, ruchu choreograficznego, improwizowanych zabaw jak również ćwiczeń dykcyjnych oraz recytacji tekstu literackiego.

Dla starszych grup przygotowywane były zadania z zakresu różnych form terapii, kładące nacisk na rozwój interpersonalny młodego człowieka..

Nazwa Sanmun składa się z dwóch spolszczonych słów z języka angielskiego "San" (Sun)- słońce, oraz "Mun" (Moon)- księżyc. Łączy siły słoneczne i lunarne zespalając przeciwstawne pojęcia w jedność.

Tematyka zajęć opierała się na baśniach i przypowieściach z całego świata. Archetypiczna symbolika kolorów, roślin, zwierząt i postaci fantastycznych zwykle jest opisem sił natury, kosmosu. Na całym świecie sztuka jest obserwacją i naśladownictwem działań występujących we wszechświecie.

Uczestnicy zajęć poznawali kultury oparte na mitach, które pomimo wielu różnic opierają się na tym samym: Współczuciu i Miłości.

Zgodnie z ideowymi założeniami grupy do wyrobu scenografii użyte były wyłącznie ekologiczne materiały.

Grupa zaprzestała działalności w Domu Kultury w czerwcu 2015r. i od tego momentu stała się teatrem nieformalnym i niezrzeszonym przy jakiejkolwiek placówce