Dom Kultury w Ozimku

e-mail:
www: dk.ozimek.pl
Data wydruku: 2019-08-22 16:04:09

BIEŻĄCE WYSTAWY

Dom Kultury w Ozimku zaprasza na wystawy:

Śląskie kobiety - polskie twierdze

Do 19 października 2018 roku w holu naszego domu kultury można oglądać wystawę historyczną pn. "Śląskie kobiety - polskie twierdze", która zagościła  w Ozimku w związku z realizacją projektu "Twórcza Niepodległość - świętujemy razem!". Ekspozycja przypomina rolę kobiet w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej na Śląsku.

Na 10 dwustronnych planszach zostały zaprezentowane sylwetki 42 kobiet zaangażowanych w działalność społeczności polskiej na terenie Górnego Śląska od początku XX wieku aż do 1945 roku.  Wśród nich znalazły się działaczki społeczne, ale również uczestniczki powstań śląskich, nauczycielki, lekarki, redaktorki polskich czasopism oraz animatorki kultury, w tym księgarki zajmujące się sprzedażą polskich książek. W związku ze swoją postawą doświadczały szykan, a w czasie drugiej wojny światowej znacznie poważniejszych represji, włącznie z aresztowaniem i osadzeniem w obozach koncentracyjnych. Wiele z nich zapłaciło za wierność swojej tożsamości zdrowiem i życiem. 

Wystawa prezentuje życiorysy oraz niezwykle ciekawe fotografie i dokumenty pochodzące z m.in. z archiwów rodzinnych przechowywanych przez potomków przypominanych bohaterek. Autorką ekspozycji jest dr Joanna Banik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Opracowanie graficzne przygotował Marek Krajewski.

Serdecznie dziękujemy Fundacji Polskie Dziedzictwo Śląska z Rybnika za wypożyczenie wystawy oraz przekazanie Domowi Kultury w Ozimku materiałów promocyjnych, w tym katalogów oraz kartek pocztowych z wizerunkami śląskich działaczek narodowych.

Oficjalna strona obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

  PARTNER

PATRONAT HONOROWY

BURMISTRZ OZIMKA

PATRONAT MEDIALNY