AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKI

Biblioteka za zamkniętymi drzwiami.

Niestety nadal nie możemy otworzyć naszej biblioteki dla Czytelników. Jednak zdradzimy, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami ozimskich placówek.

Część bibliotekarzy, podobnie jak wielu Polaków obecnie, pracuje zdalnie w domach. Tworzymy katalog elektroniczny naszych zbiorów, aby jak najszybciej uruchomić wypożyczalnię online. Za pośrednictwem internetu łączymy się codziennie z serwerem naszego programu bibliotecznego i na podstawie ksiąg inwentarzowych mozolnie wpisujemy do e-katalogu poszczególne pozycje. Każda książka jest opatrzona rozbudowanym opisem bibliograficznym i danymi inwentarzowymi. Posiadając pełną bazę będziemy też mogli szybciej przeprowadzać inwentaryzację z wykorzystaniem systemu komputerowego. A jak każdy bibliotekarz wie – inwentaryzacja to rzecz święta i co 5 lat musi być wykonana w każdej placówce. Ponadto przygotowujemy się również do kontroli zbiorów dwóch filii, dlatego wybrani pracownicy pracują nad tzw. arkuszami skontrowymi. Zajmujemy się również oklejeniem książek kodami kresowymi. Dbamy jednak, aby w bibliotece zawsze znajdowała się tylko jedna osoba, dlatego wykonujemy to zadanie w systemie rotacyjnym. Pozostaje na koniec powiedzieć o ubytkowaniu, czyli usuwaniu z księgozbioru książek zniszczonych lub zdezaktualizowanych. Wybieramy takie pozycje, kasujemy pieczątki i spisujemy w protokołach. Następnie wykreślamy z ksiąg i  katalogu. To prace,  których czytelnicy zazwyczaj nie widzą, ale muszą one być wykonane, aby biblioteka sprawnie działała.

Pozdrawiamy i czekamy z utęsknieniem na możliwość otwarcia drzwi. Na razie zostańcie w domu i czytajcie książki!

• Data aktualizacji: 2020-06-02 15:34