AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKI

Czysty ojczysty

25 lutego 2020 roku w Filii Bibliotecznej w Grodźcu odbyły się zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada  21 lutego. Na lekcję pod nazwą „Czysty ojczysty” zostali zaproszeni uczniowie klasy VI z grodzieckiej szkoły podstawowej.

Zajęcia rozpoczęto od wyjaśnienia z pomocą Słownika Języka Polskiego znaczenia pojęcia „język”, który obok określenia narządu jamy ustnej oraz określenia w znaczeniu mowy, wykorzystywany jest też do opisu przedmiotów o podłużnym, wąskim kształcie, a w dawnym użyciu – jeńca, chwytanego w celu przesłuchania go.

Oczywiście na spotkaniu w bibliotece o „języku” rozmawiano w kontekście mowy. Bibliotekarz zaprezentował uczniom pierwsze zabytki polskiego piśmiennictwa, jak na przykład wpis z księgi henrykowskiej z 1270r.- „Day, ut ia pobrsa, a ti poziwai”.  Na spotkaniu była mowa też o archaizmach, czyli słowach które wyszły już z użycia. W tym miejscu dzieci z  pomocą internetowego słownika staropolskiego miały za zadanie we wcześniej przygotowanym tekście zamienić zaznaczone archaizmy na współcześnie funkcjonujące wyrazy.

Na zajęciach poruszono też kwestię dialektów, którymi  posługuje się ludność polska w różnych regionach kraju.  Młodzi uczestnicy mieli okazję poznać gwarę lwowską, góralską, poznańską, kaszubską i śląską. Niektórzy mogli samodzielnie zmierzyć się z odczytaniem popularnych  wierszyków w śląskiej  gwarze.

Aby swobodnie wyrażać myśli, emocje, zadawać pytania i na nie odpowiadać ,należy dbać o swój język od najmłodszych lat życia i ciągle go rozwijać. Dlatego należy wzbogacać zasób słownictwa, znać  jego gramatykę i ortografię i  ćwiczyć dykcję. Rozwiązując testy dzieci mogły sprawdzić zasób własnego słownictwa, a czytając głośno „trzeszczące” wierszyki -  poćwiczyć wyraźne wypowiadanie szczególnie trudnych słów.

Zajęcia zakończyły się apelem do młodzieży, aby dbały o czystość mowy polskiej, nie używając tak bardzo „modnych” w tych czasach wulgaryzmów.

Czysty ojczystyCzysty ojczysty
  • Data aktualizacji: 2020-06-02 15:34