Archiwum aktualności 2016

JUBILEUSZ FILII W DYLAKACH

DSC_1073

28 września 2016 roku Filia Biblioteczna w Dylakach świętowała 20-lecie swojej działalności. Uroczystość jubileuszowa  z udziałem zaproszonych gości oraz wiernych czytelników odbyła się w świetlicy wiejskiej.

Zaproszenie biblioteki przyjęli m.in. burmistrz Ozimka Jan Labus, obecna dyrektor Domu Kultury w Ozimku Justyna Wajs-Fijałkowska oraz poprzednia dyrektor Helena Gruszka,  sołtys Dylak Barbara Starzycka, sołtys Biestrzynnika Edyta Czaplik, a także przedstawiciele lokalnych instytucji edukacyjnych i DFK. Uroczystość  była okazją do krótkiego podsumowania dotychczasowej działalności placówki, które przygotowała kierowniczka MiGBP w Ozimku Jolanta Rogowska. Następnie dyrektor Domu Kultury w Ozimku Justyna Wajs-Fijałkowska wręczyła podziękowania dla osób i instytucji wspierających bibliotekę oraz  czytelników, wyróżnionych ze względu na staż i zaangażowanie w działania organizowane przez placówkę. Z kolei wiele ciepłych słów  odebrała pani Angela Liebe, która od 20 lat prowadzi Filię Biblioteczną w Dylakach. Otrzymała m. in. list gratulacyjny od burmistrza Jana Labusa, a także kwiaty i życzenia od przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i czytelników.

W części artystycznej  przygotowano  koncert pn. „Ludowy zawrót głowy”. Przed gośćmi biblioteki wystąpił zespół folklorystyczny „Dzióbki” z Biestrzynnika, tegoroczny laureat II nagrody w XIII Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Wiatraki” w Kosorowicach, oraz ozimski „Chór na Obcasach”, który również przedstawił repertuar inspirowany polskim  folklorem.  W obu zespołach zaprezentowały się panie, których pasją jest wspólne śpiewanie. Występ z nutą humoru i odrobiną wzruszenia został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i nagrodzony gromkimi brawami.

Na zakończenie osoby biorące udział w uroczystości udały się do siedziby biblioteki, aby obejrzeć wystawę fotografii pt. „Dwadzieścia lat minęło… jak jeden dzień”  prezentującą działalność kulturalno-edukacyjną naszej placówki. Wszyscy goście zostali również poczęstowani  urodzinowym tortem w kształcie książki.  Nie zabrakło także symbolicznej lampki szampana i jubileuszowego toastu za dalszą pomyślność biblioteki.

Filia Biblioteczna w Dylakach rozpoczęła swoją działalność 3 września 1996 roku w małym pomieszczeniu przy świetlicy DFK.  Jednak oficjalne otwarcie placówki miało miejsce 10 października tego samego roku. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, w tym zastępca burmistrza Andrzej Wolny, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak, przewodnicząca Zarządu Gminnego Mniejszości Niemieckiej Helga Baron oraz ówczesny dyrektor Domu Kultury w Ozimku Stanisław Rewieński wraz z kierowniczką  MiGBP Anną Stańdo.  Początkowo filia oferowała swoim czytelnikom 2700 woluminów książek w języku polskim i prawie 1000 pozycji niemieckojęzycznych, użyczonych placówce przez lokalne koło DFK. Stopniowo księgozbiór rozrastał się dzięki zakupom nowości wydawniczych, pozyskiwanym darom i książkom przekazywanym przez inne biblioteki. Jednak ograniczone warunki lokalowe (np. usytuowanie czytelni w korytarzu) utrudniały dalszy rozwój placówki, dlatego w 2009 rozpoczęto starania o pozyskanie większego pomieszczenia. Wkrótce biblioteka została przeniesiona do sąsiedniego obszernego lokalu, w którym bez trudu zmieściły się zarówno wypożyczalnia, jak i czytelnia, wraz z dwoma stanowiskami komputerowymi. Nowa siedziba Filii w Dylakach została uroczyście otwarta 19 marca 2010 roku przez Burmistrza Jana Labusa, Przewodniczącego Zarządu Gminnego TSKN Klausa Leschika oraz panią Sołtys Barbarę Starzycką. Dzięki większemu metrażowi biblioteka zyskała przestrzeń do organizacji działalności kulturalno-edukacyjnej.

W chwili obecnej Filia w Dylakach udostępnia czytelnikom  ponad 8000 książek w języku polskim oraz blisko 3800 w języku niemieckim. Placówka prowadzi działalność informacyjną w oparciu o posiadany księgozbiór, jak również z wykorzystaniem zasobów sieciowych. Jednocześnie biblioteka prężnie działa na rzecz popularyzacji tradycji, wiedzy i kultury. Organizuje wystawy literackie  oraz ekspozycje przedmiotów  związanych lokalna historią. Stara się również integrować środowisko poprzez organizację spotkań z ciekawymi ludźmi oraz warsztatów plastycznych dla zainteresowanych mieszkańców. Ważną częścią działalności biblioteki jest praca z najmłodszymi czytelnikami. W zajęciach przygotowywanych przez placówkę biorą udział zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i starsze, uczęszczające już do szkoły. Jednocześnie w czytelni  komputerowej osoby starsze mogą się uczyć korzystania z Internetu.

Działalności filii przyświeca myśl indyjskiego poety R. Tagore, że biblioteka nie jest wielka przez swoje rozmiary, ale przez swoją gościnność. Dlatego właśnie stara się być miejscem otwartym dla każdego mieszkańca wsi oraz innych osób odwiedzających okolicę Dylak i Biestrzynnika.

DSC_1071DSC_1074DSC_1078DSC_1083DSC_1087DSC_1098DSC_1106DSC_1110DSC_1111DSC_1113
  • Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10