Archiwum aktualności 2015

Szukam swego miejsca...wieczór poetycki Agnieszki Chrobot

25 listopada 2015 roku w świetlicy wiejskiej  w Dylakach odbył się nastrojowy wieczór poetycki Agnieszki Chrobot, poetki z Kluczborka, która po raz pierwszy odwiedziła naszą gminę. Spotkanie to, zorganizowane przez filię Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku, pozwoliło licznie zgromadzonej publiczności oderwać się na chwilę od prozy życia i codziennego pośpiechu.

Twórczość Agnieszki Chrobot jest  doskonałym dowodem na to, że nigdy nie jest za późno na odkrycie swoich talentów i  rozwijanie pasji. Pani Agnieszka, choć z wykształcenia jest polonistką, zaczęła pisać wiersze dopiero po przejściu na emeryturę. Pomimo późnego debiutu, w ciągu ostatnich 12 lat udało jej się opublikować 8 tomików poetyckich.  Jej wiersze są zaproszeniem do  refleksji na tym, co w życiu jest najważniejsze. Naczelnym tematem poetka czyni miłość, która niesie szczęście i poczucie spełnienia, ale także tęsknotę, ból rozstania i oczekiwanie na ponowne spotkanie. Wiele z utworów porusza również temat przemijania i wiary oraz zachwytu nad pięknem świata.

Publiczność wysłuchała w skupieniu poruszającej recytacji wierszy w wykonaniu samej autorki oraz ich muzycznej interpretacji zaprezentowanej przez duet z Wołczyna tworzony przez Małgorzatę Pasznicką i Mariusza Buczka. Artyści ci od wielu lat współpracują z kluczborska poetką, komponując nastrojową muzykę do jej utworów, którą nie tylko nagrali na płycie, ale również często wykonują na wieczorach poetyckich. Piękny głos pani Małgorzaty oraz dźwięki gitary Mariusza Buczka doskonale podkreśliły ponadczasowe przesłanie utworów Agnieszki Chrobot i wyczarowały jesienno-liryczny  nastrój. Wokalistce udało się nawet zachęcić widownię do wspólnego śpiewania. Również za namową Małgorzaty Pasznickiej dwie uczennice PSP w Dylakach zaprezentowały a capella świąteczną piosenkę, za co publiczność nagrodziła je gorącymi brawami.

Wiele osób postanowiło zatrzymać na dłużej magiczny czar tego wieczoru  kupując tomiki  wierszy Agnieszki Chrobot oraz płyty z utworami w wykonaniu Małgorzaty Pasznickiej i Mariusza Buczka. Zarówno poetka jak i muzycy chętnie opatrzyli je swoimi dedykacjami i autografami.

Po spotkaniu  uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystaw przygotowanych przez Filię Biblioteczna w Dylakach. Mogli również wymienić się wrażeniami przy kawie i słodkim, pachnącym  nadchodzącymi świętami, poczęstunku.

Agnieszka Chrobot – mieszka w Kluczborku. Ukończyła filologię polską – pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Kujakowicach, następnie w LO w Kluczborku. Publikowała liczne artykuły, dotyczące spraw dydaktyczno – wychowawczych w pismach ogólnokrajowych i lokalnych. Jej prace konkursowe były nagradzane i wyróżniane. Jest autorką ośmiu tomików poetyckich ( w tym „Jest taka cisza”, „W stronę światła”, „Zatrzymaj się”, „Rachunek z miłości” i „Służę Bogu i ludziom”) oraz monografii wsi Kujakowice. Zadebiutowała w 2003 roku, będąc jesienią w Bieszczadach, wierszem „Wędrówki bieszczadzkie”. Pasjonuje ją życie jako dar, którym trzeba umieć się cieszyć i dzielić.

Małgorzata Pasznicka – mieszka w Wołczynie. Pisze teksty poetyckie, komponuje muzykę do własnych utworów i wierszy innych twórców. Jest laureatką wielu festiwali piosenki religijnej, m.in. w Brzegu, gdzie zdobyła nagrodę Grand – Prix. Otrzymała statuetkę „Wołczyńskiego Isandra”, w kategorii promocja miasta i gminy. Jej występy cieszą się dużą popularnością i gromadzą miłośników poezji śpiewanej.

Mariusz Buczek - mieszka w Wołczynie. Pracuje jako instruktor w Wołczyńskim Ośrodku Kultury. Wiele czasu poświęca na pracę wychowawczą w Świetlicy Środowiskowej. Swoją działalność artystyczną rozpoczął, będąc uczniem 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołczynie. Wraz z grupą kolegów stworzyli zespół instrumentalno – wokalny, który uświetniał uroczystości szkolne i środowiskowe. Był współzałożycielem zespołu „Ex Animo”, skupiającego się na poezji śpiewanej, laureata wielu nagród. Spełnia się w bardziej ambitnym repertuarze tekstowym.

• Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10