Archiwum aktualności 2012

Archiwum aktualności bibliotecznych z 2012r.

Spotkanie z panią Eryką Świerc

5 grudnia 2012 r. w Filii Bibliotecznej w Dylakach odbyło się spotkanie pod hasłem "Czar minionych lat", które uświetniła swoją obecnością pani Eryka Świerc - wieloletnia kierowniczka zespołu folklorystycznego "Dzióbki" z Biestrzynnika. Nasza placówka po raz kolejny otworzyła swoje podwoje, by gościć osobę nietuzinkową i  zasłużoną dla środowiska lokalnego.

Pani Eryka niezwykle barwnie opowiadała o swoim dzieciństwie spędzonym  w młynie  ojca, trudnych powojennych czasach, nauce w szkole oraz początkach działalności zespołu „Dzióbki”. Niezrównana gawędziarka z wrodzonym sobie poczuciem humoru przytaczała anegdoty  o tym, jak powstała nazwa zespołu oraz o pierwszym wyjeździe na przegląd w Komprachcicach, gdy debiutantki z Biestrzynnika nie wiedziały, czym jest repertuar ani werdykt, a mimo to zdobyły pierwszą nagrodę. Pani Eryka przypomniała również skecz pt. „Pinki”, który przyniósł „Dzióbkom” uznanie i kolejne wyróżnienia. Zaprezentowała również swoje zdjęcia z dawnych lat oraz kajet z całym repertuarem zespołu (ponad 100 piosenek w języku polskim i niemieckim).

Oczywiście spotkanie z panią Eryką nie mogło się obyć bez wspólnego śpiewania. Znana wszystkim piosenka "Upływa szybko życie" doskonale podkreśliła nostalgiczną atmosferę imprezy. Czar minionych lat urzekł wszystkich zgromadzonych, tak że trzy godziny spędzone w bibliotece minęły jak jedna chwila.

Uczestnicy spotkania mieli ponadto możliwość obejrzenia wystawy prezentującej  stare fotografie ze zbiorów rodzinnych mieszkańców Dylak i Biestrzynnika.  Zdjęcia  komunijne, ślubne, szkolne oraz pamiątkowe uchwyciły na zawsze chwile z przeszłości: twarze ludzi, dawną modę, fryzury, obyczaje, a także miejsca, które często już dzisiaj wyglądają inaczej.

Mamy nadzieję, że już wkrótce znów spotkamy się z panią Eryką w bibliotece, by kontynuować opowieść o zespole „Dzióbki” i historii ludzi, dla których Dylaki i okolice były i są miejscem najbliższym na świecie.

Filia Biblioteczna w Dylakach składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które udostępniły swoje fotografie, by mogła powstać wystawa pt. „Czar minionych lat…”

• Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10