Archiwum aktualności 2012

Archiwum aktualności bibliotecznych z 2012r.

BIBLIOTEKA MIEJSCEM PEŁNEM MAGII

Andrzejki

Dnia 29.11.2012r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zorganizowany został wieczór andrzejkowy. Wzięło w nim udział 7 uczniów klas podstawowych. Był to wieczór inny niż wszystkie, pełen tajemniczych wróżb i zabaw, połączonych ze słodkim poczęstunkiem.

Była to okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie szansa na przekazanie wartości takich, jak szacunek do obrzędów i tradycji ludowych. Zwyczaj wróżenia jest znany już od XVI w. Według wierzeń ludowych dzień 24 listopada – wigilia św. Katarzyny i 29 listopada – wigilia św. Andrzeja, to najlepsze dni w roku do wróżenia, bo wówczas przepowiednie się spełniają. Wówczas zgodnie z tradycją, za sprawą wróżb uchylamy rąbka tajemnicy poznając naszą przyszłość. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie, jako tradycyjne andrzejki.

Po krótkim wprowadzeniu uczestników w historię wieczoru andrzejkowego, przy zapalonej świeczce, w półmroku, rozpoczęły się wróżby. Pierwszą przepowiednię dzieci usłyszały po wylosowaniu karty z talii. Były to m.in. – „Nie szalej podczas zabaw – możesz złamać mogę” lub „Rok będzie pracowity i trzeba będzie zrezygnować z niektórych przyjemności”. Następną wróżbą były kubki przyszłości, w których odnaleźć można było różaniec, obrączkę, pieniądz bądź odkryć kubek pusty. Pojawiły się także inne wróżby: mowa kwiatków, wróżba z kolorami, kram z marzeniami oraz wróżba z monetą, która przyniosła najwięcej emocji. Uczestnicy bardzo się starali, gdyż musieli grosikiem trafić do miski, by spełniło się marzenie, o którym pomyśleli. Dzieci mogły dowiedzieć się także kim zostaną w przyszłości. Ostatnią wróżbą była andrzejkowa numerologia. Na podstawie daty urodzenia obliczano urodzeniową cyfrę, a wróżka odczytywała charakterystykę każdej cyfry, która była jednocześnie opisem charakteru osoby. Czasem cechy pokrywały się z rzeczywistością, a czasem od niej sporo odbiegały. Na zakończenie dzieci zostały poczęstowane słodyczami.

Dawne zwyczaje uległy zmianom i dziś andrzejki są dobrym pretekstem do spędzenia niezapomnianego, pełnego czaru i uroku wieczoru. Warto jednak podkreślić, iż były to tylko wróżby i zabawa, które należy traktować z dystansem. Życzymy, jednak, by wszystkie dobre przepowiednie się sprawdziły i mamy nadzieję, iż w przyszłym roku spotkamy się ponownie.

• Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10