Archiwum aktualności 2012

Archiwum aktualności bibliotecznych z 2012r.

URODZINY PLUSZOWEGO MISIA

Urodziny Pluszowego Misia - 2012

26 listopada 2012r.  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zagościła 16-osobowa grupa czterolatków z Przedszkola Publicznego nr 4 w Ozimku wraz z wychowwczynią panią Ewą Dziembą. Powodem odwiedzin był obchodzony 25.11 Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten ustanowiony został w 2002 r. - dokładnie w setną rocznicę powstania pierwszej maskotki. Historia powstania najukochańszej dziecięcej zabawki sięga bowiem 1902 r., kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych – Teodor Roosevelt – kazał uwolnić schwytanego na polowaniu, małego niedźwiadka. I tak ze zdrobnienia imiena prezydenta powstała nazwa pierwszej misiowej zabawki czyli po angielsku Teddy Bear.

Święto, organizowane w naszej bibliotece co roku, jak zwykle wzbudziło wiele radości wśród naszych przedszkolaków. Dzieci przyniosły swoje ulubione Misie. Przedstawiały je i opowiadały o nich. Wszystkie dzieci potwierdziły, że Miś Pluszowy, a szczególnie ten własny, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Miś, po to Misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy go trzymać, kiedy tylko chcemy. Oprócz tych własnych, najbardziej kochanych Misiów, dzieci bardzo lubią Kubusia Puchatka, ale także Misia Paddingtona oraz Misia Uszatka. Gdy już Misie zostały zaprezentowane, wszystkie dzieci wysłuchały opowiadania o zielonym misiu. Po czym, jak to na urodzinowym przyjęciu, odbył się poczęstunek oraz część artystyczna. Przedszkolaki, wraz ze swoimi Misiami, tańczyły i śpiewały w rytm misiowych przebojów. Na zakończenie dzieci poznały książeczki o misiach, które mogą wypożyczyć w naszej bibliotece.

Dziś chyba nie ma domu, w którym na półce bądź fotelu nie siedziałby miś. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Dla wszystkich jest on przede wszystkim symbolem dzieciństwa i beztroski. Zadowolone, szczęśliwe i uśmiechnięte dzieci wraz z Misiami wróciły do swojego przedszkola. Jednak już dziś wszyscy czekamy na kolejne urodziny najmilszej zabawki, najlepszego przyjaciela i niezastąpionej przytulanki przy zasypaniu.

• Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10