Ferie w Filii Bibliotecznej w Dylakach

W czasie ferii w Filii Bibliotecznej w Dylakach gościliśmy dzieci z pobliskiego przedszkola. Podczas czterech spotkań przedszkolaki wzięły udział w zajęciach literacko-edukacyjnych wzbogaconych o warsztaty plastycznne. 

Pierwszy dzień zajęć - 3 lutego 2025 r. - poświęcony był Smerfom, czyli niebieskim skrzatom  lubianym przez dzieci na całym świecie. Maluchy dowiedziały się, że są to postacie literackie, które stworzył belgijski artysta Poznały również wybrane postacie z Wioski Smerfów, ich obyczaje i ciekawostki związane z ich życiem. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali piękna pracę plastyczną – Wioskę Smerfów.

Drugi dzień cyklu zajęć - 4 lutego 2025r. poświęciliśmy starym książkom. Dzieci obejrzały  najstarsze książki pochodzące ze zbiorów pobliskiej Izby Tradycji i Pamięci oraz z księgozbioru bibliotecznego. Niektóre z nich liczyły ponad 100 lat. Z książeczki wydanej blisko pół wieku temu, a zatytułowanej „Gdy zapadnie noc” , maluchy dowiedziały się, kto pracuje kiedy całe miasto śpi. To wtedy wykonują swoją pracę m. in. lekarz, piekarz, maszynista, aptekarz, policjant. Dodatkowo podczas warsztatów plastycznych  uczestnicy dali drugie życie zniszczonym  książkom, wykonując piękne zakładki ozdobione kartkami z tych przeznaczonych na makulaturę pozycji.

Z kolei 10 lutego 2025r. obchodziliśmy wspólnie  „Dzień parasolki”.  Nasi milusińscy dowiedzieli się, że parasolki znane są już od ponad 4000 lat. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z Egiptu, Mezopotamii i Chin, gdzie służyły jako ochrona przed słońcem. Wykonane były z liści, skór zwierzęcych i tkanin. Obecnie popularne są parasolki automatyczne. Zadaniem na zakończenie zajęć było wykonanie pracy plastycznej, czyli kolorowej  parasolki z plasteliny.

Ostatni dzień zajęć był poświęcony dokarmianiu zwierzyny  leśnej.  Omawialiśmy  jak zrobić to rozsądnie i jak mądrze dokarmiać ptaki. Ptakom nie należy podawać pieczywa, gdyż zawiera sól i substancje ulepszające. Podawany im chleb powoduje poważną chorobę - kwasice. Najlepiej dawać im ziarna zbóż. Z kolei dokarmianie zwierząt leśnych powinniśmy zostawić leśnikom i myśliwym bo to nie taka prosta sprawa. Wykładanie złej karmy do paśników może przynieść więcej szkody niż pożytku. Z okazji zbliżających się Walentynek na zakończenie wszystkich spotkań dzieci wykonały Eko-Walentynkę.

Podczas zajęć wykorzystano następujące pozycje książkowe:

„Czytam od A do Z” – A. Sójka
„Przez okrągły roczek” – E. Szelburg-Zarembina
„Misia i jej mali pacjenci” Deszczowy pacjent – A. Cholewińska-Szkolik
„Prezent dla Ciebie” Opowieść o przyjaźni -Julia Volmert
„Dlaczego niebo jest niebieskie?- Anna Podgórska
„Razem ze słonkiem” - Maria Kownacka

Prace plastyczne wykonane podczas zajęć można oglądać w bibliotece.

Dzieci wykonują prace plastyczne poświęcone smerfom.

Praca plastyczna przedstawiająca wioskę smerfów.

Dzieci wykonują zakładki z kartek starych książek.

Prace dzieci przedstawiające kolorowe parasolki

Dzieci pokazują książki o zwierzętach