RELACJE Z WYDARZEŃ KULTURALNYCH

Spotkanie z Filipem Springerem

22 października gościem ozimskiej biblioteki publicznej był  Filip Springer - dziennikarz i fotograf, autor wielokrotnie nagradzanych książek. Pisarz spotkał się z czytelnikami  w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego pn. "Zaczytane Opolskie".

Filip Springer jest absolwentem archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednak swoją drogę zawodowa związał z dziennikarstwem i dokumentalistyką zdjęciową. Swoje fotografie prezentował na indywidualnych  wystawach w największych polskich miastach. Jako publicysta współpracował z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”  oraz „Przekrojem”. Do polskiego reportażu wprowadził nowy temat – architekturę. Jego reporterski debiut – książka „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą innych prestiżowych polskich nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike 2012. Jego kolejne  publikacje  to: „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (2012), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013), „13 pięter” (2015 ) , „Księga zachwytów” (2016), „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (2016 ) oraz tegoroczna nosząca tytuł „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”.

Spotkanie w ozimskim domu kultury miało formę rozmowy moderowanej przez Łukasza Wojtkiewicza, który nawiązał do większości zagadnień poruszanych w publikacjach Filipa Springera. Już na początku pisarz odniósł się do pytania o proces twórczy i odbiór  swoich wydawnictw. Podkreślił, że praca na książką jest dla niego przede wszystkim długotrwałym procesem poznawczym, w którym on sam  poszerza swoją wiedzę o rzeczywistości. Zdarza się też, że podczas pisania pierwotny temat ulega całkowitej zmianie. Natomiast jako pisarz nie ma wpływu na to, jak jego książki wpłyną na odbiorców.

Filip Springer  bywa nazywany „reporterem polskiego krajobrazu”, który m.in. w niebanalny sposób opisuje „źle urodzone” budynki z okresu PRL-u, dlatego podczas spotkania pojawiły się również refleksje dotyczące przestrzeni miast oraz polskiej architektury.

Jednak wiodącym tematem spotkania była najnowsza książka pisarza, w której narracja reporterska łączy się z elementami fikcyjnymi. Autor wyruszył w niej na poszukiwanie miasta Jante  opisanego w książce Axela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad”. Pojęcie „prawo Jante” jest powszechnie znane w krajach Europy Północnej.  Odnosi się ono do specyficznej skandynawskiej mentalności piętnującej wszelkie przejawy indywidualizmu i wyróżniania się ponad przeciętność ogółu. Jednak choć pierwowzorem literackiego Jante jest  niewielkie fabryczne miasto Nykobing na duńskiej wyspie Mors, to jednak, zdaniem Filipa Springera, jego „klimat” można odnaleźć w wielu innych krajach, także w Polsce. Pisarz opowiadał również o swoich podróżach do Danii i  kontaktach z Duńczykami, którzy pomimo stereotypowej etykiety najszczęśliwszych Europejczyków, raczej nie należą do  otwartych i darzących innych hojnie swoją przyjaźnią.

Podczas spotkania poruszona została również tematyka mieszkaniowa szerzej opisana w książce „13 pięter”. W opinii pisarza, od jej publikacji w 2015 roku niewiele się zmieniło w zakresie systemowego rozwiązania tego jednego z głównych problemów Polaków, aczkolwiek trzeba zauważyć, że temat „mieszkań na wynajem”  wreszcie znalazł swojej miejsce w szerszym dyskursie społecznym.

Kolejnym zagadnieniem, które jest  ważne dla pisarza, okazał się problem zmian klimatycznych. Szerzej rozwija go w cyklu artykułów publikowanych w magazynie „Pismo” pod znamiennym tytułem „Powrót do przyszłości”. Pisarz podkreślił, że efekty tych zmian są już widoczne „tu i teraz”, czyli także w dzisiejszej Polsce i nie możemy udawać, że nas to nie dotyczy.

Książki Filipa Springera można wypożyczać w ozimskiej bibliotece dla dorosłych.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku serdecznie dziękuje panu Józefowi Tomaszowi Jurosowi - prezesowi Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi - za oprowadzenie pisarza po Ozimku i przybliżenie mu najdawniejszej historii naszej miejscowości.

DSC_0028DSC_0027DSC_0026DSC_003020191022_120817_resized
  • Data aktualizacji: 2020-07-09 09:42