RELACJE Z WYDARZEŃ KULTURALNYCH

DNI OZIMKA - GRAMY W ZIELONE 15-16 czerwca

Dni Ozimka, czyli impreza dedykowana mieszkańcom i sympatykom naszego miasta, już po raz kolejny zgromadziła lokalną społeczność wokół wspólnej zabawy, a także edukacji. Tegoroczna edycja zrealizowana pod hasłem „Gramy w zielone” nawiązywała do ekologii. W sobotę o 15:00 rozpoczęliśmy seansem filmowym dotyczącym Ozimka. Film pt. „Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów” zrealizowanym z udziałem ponad 100 mieszkańców naszego miasta, nie był tego dnia jedynym. Po dawce dziedzictwa historycznego obejrzeliśmy konkursowe projekcje teledysków stworzonych do piosenek zespołu LOKA. Ciekawe aranżacje młodych adeptów filmografii nie tylko zachwyciły, ale i ukazały jak zgrane i kreatywne potrafią być ekipy twórców. Seanse zakończyła premiera teledysku „Kręci się kula” zespołu RobGitarnik & POSITIVE VIRUS, który dodatkowo uświetniony był występem muzyka na żywo. Równocześnie z otwarciem naszego „kina”, w parku przy DK rozpoczęły się atrakcje dla najmłodszych, a w nich m. in.: animacje oraz malowanie buziek. Na tym jednak nie koniec. Parking za DK „oblężony” dmuchańcami zapraszał do wspólnej zabawy za opłatą nakrętkową: „Daj zakrętkę, dwie lub pięć, jeśli skakać masz dziś chęć!”. O 16:00 na placu przed DK zaczęło się huczne świętowanie. Tradycyjnie wystąpili przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń twórczych. Tym razem był to zespół „Bez Schematów”. Grupa wykonała mix muzyki funk, rap, reggae, jazz oraz afrykańskich akcentów. Iluzjonista - Bartek Lewandowski -finalista programu Mam Talent, wprowadził nas w świat iluzji. Przekonał do magii nawet największych niedowiarków, o oczarowaniu damskiej części publiczności  nie wspominając ... Tuż po nim na scenie zagościły gorące, kubańskie rytmy- koncert zespołu Josse Torresa „Torres & Havana Dreams” z towarzyszącymi na scenie tancerzami z „Torres Art Studio”. O godzinie 19:00 mieszkańcy miasta zdobywali nagrody w przygotowanym przez MiGBP konkursie wiedzy o Ozimku. Studio Piosenki NONET, na co dzień działające w Domu Kultury Ozimku, wzruszyło i  rozruszało publiczność , przygotowując ja do kolejnego punktu programu. Wokalistki  supportowały bowiem występ gwiazdy wieczoru- zespołu LOKA. W trakcie energetycznego,  półtoragodzinnego koncertu, artyści podziękowali twórcom, którzy wzięli udział w konkursie na teledysk do wybranego utworu z repertuaru zespołu.  Wręczenie nagród poprzedziły zaimprowizowane przez LOKĘ ad hoc na scenie utwory, powstałe na cześć adeptów sztuki filmowej. Marcelina Nieświec i Michał Wierzbicki- twórcy teledysku wykonanego techniką poklatkową - zdobyli główna nagrodę. Drugie miejsce otrzymały: Daria Piechowicz i Julia Słodkowska. Na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie klasy Ib, pod opieką pedagogiczną Pani Igi Hebdzyńskiej i  artystyczną pana Mariusza Łapota. Tanecznym krokiem, wśród owacji publiczności, młodzi filmowcy opuścili scenę, a  rozruszana publiczność mogła dalej bawić się w rytmach znanych przebojów zespołu LOKA, jak  „Prawdziwe powietrze” czy  „D.N.A” . Dyskoteka pod gwiazdami zwieńczająca sobotnie obchody miasta poprowadzona przez DJ. ADAMSKIEGO była idealnym dowodem na integrację mieszkańców Ozimka, mimo niesprzyjającej, wietrznej  aury i złowieszczych alertów pogodowych.

W niedzielne popołudnie  „Graliśmy w zielone”. Obchody Dni Miasta przebiegały w klimatach ekologicznych. Rozpoczęło się bardzo familijnie, ponieważ chętni mogli wziąć udział w rodzinnej grze terenowej i podążać śladem Grety Thunberg, bardzo młodej, szweckiej aktywistki, postulującej przeciwko zmianom klimatycznym wynikającym z działalności człowieka. Na wszystkich śmiałków czekały nagrody w postaci butelek filtrujących wielokrotnego użytku i ekologicznych toreb wielorazowego użytku. „Ozimek nie jest jednorazowy” głosił tytuł wystawy zrealizowanej przez MGiBP i DK, dotyczącej gospodarki odpadami w naszej gminie.  Równolegle została otwarta wystawa upcyklingowa eksponująca przedmioty wykonane podczas prowadzonych wcześniej warsztatów, a były to: makatki z koszulek, łapacze snów oraz półki z palet. Było to zaledwie teoretyczne  wprowadzenie do  zajęć praktycznych. Tworzyliśmy  donice ze starych plastikowych butelek wypełnionych ziemią i obsadzonych roślinami. Zawisły na ścianie tarasu DK tworząc- wraz z malowidłem w tle- kwitnące kwiatami wykonanymi z materiałów  upcyklingowych drzewo. Ten twórczy proces umilony był piosenkami wykonywanymi na scenie przez Dotyk Dźwięku- dziecięcy zespół wokalny  DK oraz utalentowanych uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Ozimku. W tym dniu nasi milusińscy również mogli dowoli korzystać z darmowych dmuchańców, malowania twarzy oraz animacji, które tym razem poprowadziła nasza niezastąpiona Szkoła Super Babci i Super Dziadka.  „W zdrowym ciele, zdrowy duch” co udowodniły zespoły biorące udział wyjątkowym  turnieju sportowym – WYMIATACZE. Drużyny , które tak sprawnie radziły sobie z tym ekstremalnym torem przeszkód to: Street Workout, Delement, Konfederacja oraz Albatrosy. To ich drużynowe zmagania przyniosły wiele emocji, zabawy oraz uśmiechu publiczności. Zwycięska drużyna - Street Workout- pokazała, w czym tkwi ich siła, a tym samym zaprosiła do udziału w swoich treningach wszystkich chętnych. Delement – tancerki z Domu Kultury w Ozimku- jako jedyne reprezentowały płeć piękną i zdobyły 2 miejsce! Zaraz za nimi uplasował się zespół Albatrosi, stworzony na miejscu tuż przed rozpoczęciem turnieju z osób, które myślały, że ich udział w WYMIATACZACH ograniczy się do przyglądania się zmaganiom innych! 4 miejsce należało do Konfederacji, której tak niewiele zabrakło do podium, że możemy im przyznać tytuł ex æquo z Albatrosami. Po sprawnościowo-sportowych atrakcjach, na scenie  wystąpiły głownie młodsze wokalistki studia Piosenki NONET. Gdy temperatura nieco odpuściła, na dniach Ozimka nadal było gorąco, a to za sprawą tanecznego spektaklu pt. EKO JAGA w reżyserii Roberta Konowalika, w którym zagrali  reprezentanci wszystkich niemalże sekcji tanecznych DK, a wśród nich wystąpiły: Super Mums, Kaszmir, Delement, Diament, Enter, Feniks, Omega oraz balet. Wisienką na torcie wieńczącą Eko DZIEŃ był kolejny konkurs. Tym razem dotyczący tematyki ekologicznej. Zwycięzcy otrzymywali atrakcyjne nagrody jednocześnie będące  bezpieczne dla naszej Matki Ziemi. W kolejnej części imprezy wystąpiły wszystkie taneczne zespoły Domu Kultury. W wielkim finale wieńczącym Dni Ozimka usłyszeliśmy stare i nowe utwory z repertuaru Ozimskiej Orkiestry Dętej.

Tegoroczne Dni Ozimka – „Gramy w zielone” już niestety za nami. Wspaniałym Mieszkańcom Naszego Miasta serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie. Szczególnie cieszy nas Wasze aktywne zaangażowanie podczas udziału w grach, konkursach, turniejach, animacjach i zabawach. Wymaga to bowiem znacznie więcej odwagi, niż redagowanie krytycznych komentarzy, z bezpiecznych miejsc.  Jesteśmy wdzięczni wszystkim, bez których wydarzenie nie miałoby miejsca. Serdecznie dziękujemy:

-Gminie Ozimek za sfinansowanie wydarzenia

- Pracuś – Centrum Ogrodnicze

- Bank Spółdzielczy w Leśnicy, oddział w Ozimku

- pracownikom DK

,wszystkim sponsorom oraz patronatom medialnym. Do zobaczenia za rok!

 

 

  • Data aktualizacji: 2020-09-18 11:24
  • |
  • Licznik odwiedzin: 10 741 449