RELACJE Z IMPREZ ARTYSTYCZNYCH

III Święto Mostu i Żeliwa - Dni Ozimka

fot. Agnieszka Nabrdalik
fot. Agnieszka Nabrdalik

Rok 2017 jest dla Ozimka rokiem szczególnym ponieważ obfituje w  ważne dla miasta i jego mieszkańców rocznice: 190 lat temu został oddany do użytku wiszący most żeliwny, a 55 lat temu Ozimek otrzymał prawa miejskie. Na ten rok przypadają także jubileusze partnerstwa z zaprzyjaźnionymi miastami: niemieckim Heinsbergiem i miastem Schotten oraz czeskim  Rymarovem. Te rocznice wzbogaciły uroczysty charakter III Świeta Mostu i Żeliwa oraz Dni Ozimka. Cała impreza poprzedzona była V Międzynarodowym Spotkaniem Miłośników Żeliwa Artystycznego, w którym uczestniczyli pasjonaci, naukowcy oraz artyści i muzealnicy z różnych części świata. Organizatorami całego przedsięwzięcia byli: Urząd Gminy i Miasta w Ozimku, Dom Kultury w Ozimku oraz Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi.

W sobotni poranek, mimo deszczowej aury, odbył się blok sportowy „Ozimek na sportowo”, podczas którego mieszkańcy mieli okazję zadbać o swoją kondycję fizyczną i nieco się rozgrzać. Rankiem rozegrały się mecze piłkarskie na ozimskim Orliku pod nazwą „Turniej dzikich drużyn”, natomiast nieco później na Wyspie Rehdanz’a można było uczestniczyć w zawodach z wędkarstwa rzutowego, organizowanych przez LGR Opolszczyzna. Można było poskakać na trampolinach, skorzystać z treningu obwodowego, poszaleć na zumbie i rozciągnąć zbolałe mięśnie podczas stretchingu. Blok sportowy poprowadzili instruktorzy z Fit Fabryki w Ozimku oraz z Domu Kultury.  Po południu deszcz przestał padać i rozpoczęły się oficjalne uroczystości na moście wiszącym, obchodzącym 190-lecie powstania. Tuż po tym odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz koncert chóru „Na obcasach” w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Równocześnie, w Kościele Ewangelickim można było podziwiać wystawę metalo-plastyki pn. „Anioły” przygotowaną przez rodowitego ozimianina  Jarosława Michała Chyca, którego prace są połączeniem kreatywności, przeżytych emocji i wielkiej pasji. Około godziny 16:20 spod Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela ruszył barwny korowód historyczny, któremu przewodziła Ozimska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Andrzeja Wilczyńskiego. Mieszkańcy Ozimka, przyjezdni goście oraz organizatorzy poprzebierani w piękne stroje z epoki dumnie przeszli ulicami Ozimka docierając na Wyspę Rehdanz’a. Po zajęciu miejsc na widowni mieli okazję zobaczyć niezwykle ciekawy i widowiskowy spektakl pt. „W Karczmie u Krigara. Folk-musical historyczny”, wyreżyserowany przez Dyrektora Domu Kultury w Ozimku, Justynę Wajs-Fijałkowską. W inscenizacji wzięli udział członkowie SDMP, chór „Na obcasach”, zespoły ludowe: ”Heidi” z Ozimka, „Opolskie Dziołchy” z Antoniowa, „Dzióbki” z Bietrzynnika, „Babie Lato” z Ozimka i „Niezłe Ziółka” z Opola teatr „Trochę Lipa” z Ozimka oraz mieszkańcy Ozimka. Następnie zaprezentowała się Ozimska Orkiestra Dęta oraz odbył się konkurs na najciekawszy strój historyczny i najsmaczniejszą potrawę z pstrąga. Po zakończeniu części historycznej zabawa rozpoczęła się na całego, a sceną zawładnęły zespoły muzyczne: Freulein Wunnder z Heinsberga, Maria Spólna & Bow oraz gwiazda wieczoru Brathanki. Mimo chłodu i deszczu atmosfera była gorąca i nawet dyskoteka pod gwiazdami z DJ Wasylem trwała do późnych godzin nocnych.

            Niedzielne imprezy rozpoczęły się od animacji dla najmłodszych mieszkańców Gminy Ozimek. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach i konkursach oraz mogły otrzymać atrakcyjne nagrody. Następnie można było się przenieść w zamierzchłe czasy, a to za sprawą inscenizacji bitwy pod nazwą „Obrona Karczmy u Krigara”, podczas której strzałom i wybuchom nie było końca. Po południu rozpoczął się blok „Cudzych chwalicie… poznajcie swoich”, podczas którego zaprezentowały się zespoły tańczące w Domu Kultury w Ozimku: Diament, Kropelki, Mini Mini, Pink Cherry, cheerleaderki Omega, mażoretki Diament I, Delement, Kaszmir i Zafira Orient, Super Mums. Swoje układy taneczne zaprezentowali również tancerze z Klubu Miłosników Tańca Towarzyskiego ALVARO oraz goście z  Heinsberga: Tanzgruppen Waldenrat . Wystąpiły także wokalistki ze Studia Piosenki NONET oraz Julia Dota ze Stowarzyszenia Na Rzecz Promocji Talentów AKCES.  Członkowie Szkoły Super Babci i Super Dziadka poprowadzili zabawy dla dzieci metodami Klanzy. Na scenie muzycznej wysoką klasę wykonania potwierdziły zespoły pochodzące z Gminy Ozimek: SIT-BEAT, DJ Roka, OzM oraz hip-hopowy zespół Elegancko, który na koniec swojego występu zaprezentował teledysk do piosenki pt. „Tańcowadła” nawiązujący do konkursu tanecznego organizowanego cyklicznie w Domu Kultury w Ozimku. W rockowe klimaty wprowadził publiczność zespół Nutshell oraz Zberny 3000 i Przyjaciele. Na zakończenie zagrała grupa z Heinsberga pod nazwą „Zero Grawitation”.

Cały weekend obfitował w wiele różnych atrakcji, spośród których każdy mieszkaniec Gminy Ozimek mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Impreza nie mogłaby się odbyć bez doświadczonej konferansjerki, Hanny Pogorzelskiej, która sprawnie i z humorem zapowiadała kolejnych występujących. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, jednak pogody nie udało się zaprogramować. Mimo wszystko mieszkańcy naszej gminy nie przestraszyli się chłodu, słoty oraz deszczu i licznie uczestniczyli w tak ważnym dla naszego miasta święcie. To ludzie sami stworzyli ciepłą i przyjazną atmosferę podczas III Święta Mostu i Żeliwa – Dni Ozimka.

Fotorelacja: Fotokomórka, Grzegorz Świdziński, Robert Kowalczyk

fot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Agnieszka Nabrdalikfot. Grzegorz Świdzińskifot. Grzegorz Świdzińskifot. Grzegorz Świdzińskifot. Grzegorz Świdzińskifot. Grzegorz Świdzińskifot. Robert Kowalczyk2fot. Robert Kowalczyk1fot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert Kowalczykfot. Robert KowalczykFOTOKOMÓRKA6FOTOKOMÓRKA5FOTOKOMÓRKA4FOTOKOMÓRKA3FOTOKOMÓRKA2FOTOKOMÓRKA1FOTOKOMÓRKA
  • Data aktualizacji: 2018-09-24 12:54
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 814 587