e KULT. PROJEKTY ONLINE

CZYTAJ W DOMU WOLNE LEKTURY

Zachęcamy osoby spragnione kontaktów z literaturą do korzystania z bezpłatnego serwisu wolnelektury.pl. To doskonale przygotowana cyfrowa biblioteka zawierająca kolekcję utworów należących do domeny publicznej, czyli takich, co do których nie obowiązują już autorskie prawa majątkowe , lub dostępnych na wolnych licencjach.

Wśród wolnych lektur znaleźć można nie tylko polską klasykę (w tym Prusa, Sienkiewicza, Mickiewcza czy Rodziewiczównę), ale także wybrane arcydzieła literatury światowej. W bogatej kolekcji znajdują się również lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (tylko te, które trafiły już do domeny publicznej). Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach. Wiele z nich jest także dostępnych w formie audiobooków, czyli książek do słuchania.

Książki dostępne są przez stronę i w formatach PDF, TXT, oraz w wygodnych dla czytników ebooków formatach EPUB i MOB, a wersji audio MP3, OGG Vorbis lub jako pliki w formacie DAISY, wygodniejszym dla osób niewidomych i mających problemy w czytaniu. Z zasobów można korzystać również za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji dostępnej na systemy Android i iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.

Z Wolnych Lektur można korzystać za darmo. Warto jednak, doceniając jakże drastycznie objawione w ostatnich dniach znaczenie dostępu zdalnego do książek, wesprzeć działalność serwisu poprzez dobrowolną darowiznę finansową na rzecz Fundacji Nowoczesna Polska, która od 12 lat „uwalnia” dla nas  literackie perełki czyniąc je powszechnie dostępnymi.

  • Data aktualizacji: 2020-09-30 15:29
  • |
  • Licznik odwiedzin: 10 753 182