W KAIRSKIM KABARECIE 29.06.2019

Dom Kultury w Ozimku zaprasza na orientalne wydarzenie:

„W KAIRSKIM KABARECIE”

Sobota, 29 czerwca 2019:

W PROGRAMIE:

- Warsztaty taneczne

- Wykład z prezentacją multimedialną

- Wieczorna Gala – pokaz taneczny – WSTĘP WOLNY

- Otwarcie wystawy

GOŚĆ SPECJALNY – Badriyah – profesjonalna tancerka orientalna pochodząca z Czech, posiadająca ogromną wiedzę o rozkwicie egipskiego tańca z I połowy XX wieku, czyli o Złotej Erze Tańca Orientalnego.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY :

•          9:00 – 11:15 – Warsztat 1: „Baladi” (w tym 15 min przerwy), sala 21
  •          12:00 – 13:00 – Wykład 1: „Jak wyglądał taniec egipski przed Złotą Erą”*, hol DK
  •          13:45 – 15:15 – Wykład 2: „Złota Era Tańca Orientalnego” + otwarcie wystawy dla VIP-ów (uczestników wykładu)* , hol DK
  •          15:30 – 17:45 – Warsztat 2: „Złota Era Tańca Orientalnego” (w tym 15 min przerwy), sala 21
  •          19:30 – 20:30 – Gala „W KAIRSKIM KABARECIE”-pokaz taneczny, sala widowiskowa- WSTĘP WOLNY

*Wykład prowadzony będzie w j. angielskim, ale będą dostępne materiały przetłumaczone na j. polski

Cennik:

WARSZTAT 1 – 70zł

WARSZTAT 2 – 70zł

WYKŁAD 1 – 20zł

WYKŁAD 2-  20zł

WYKŁAD 1 i 2- 30zł

FULL PASS - 150 zł  (dwa warsztaty + wykład + wystawa)

Dane do przelewu:

Bank Spółdzielczy Leśnica O/Ozimek

19 8907 1050 2004 3000 4071 0001

w tytule: np. W Kairskim Kabarecie warsztat 1, wykład 1 lub W Kairskim Kabarecie Full Pass

Opisy warsztatów i wykładów:

Warsztat 1: Baladi

Baladi (również beledi) to niezwykle obszerny temat, który ma wiele twarzy. Styl ten, mocno osadzony w kulturze egipskiej, ewoluował na przestrzeni lat i zawiera w sobie różne formy. Baladi to taniec zwykłych ludzi, tańczony dla zwykłych ludzi. Podczas warsztatu poznamy technikę tego tańca i zatańczymy do tradycyjnej pieśni. Skupimy się także na formie, jaką jest Taqsim Baladi (lub Ashra Baladi) – poznamy jej strukturę i dowiemy się jak tańczyć do tego typu muzyki. Dowiemy się co to takiego „awwady taqsim”, pokażemy melodię poprzez ruch naszych bioder i rąk, nauczymy się jak ucieleśnić faliste i czarujące dźwięki akordeonu, dowiemy się jak reagować na akcenty i uderzenia darbuki dążąc do tego, by zostać prawdziwą Bin el Balad.

Warsztat 2: Złota Era Tańca Orientalnego

Klasyczny taniec orientalny narodził się w pierwszej połowie XX wieku na dużych scenach Kairu. Tancerki orientalne były gwiazdami filmowymi, ich twarze widniały w każdej gazecie, a ich nazwiska były najlepiej sprzedającymi się markami. Kto mógłby nie znać Sami Gamal? Taniec kobiet z tamtych czasów był czarujący, niezwykle kobiecy i pomimo tego, że różni się od współczesnego tańca orientalnego, to jednak wciąż możemy się wiele się nauczyć od tancerek ze Złotej Ery. Podczas warsztatu będziemy poznawać typowe i piękne ruchy tancerek z lat 1940-50, w szczególności Katty, Sami Gamal, Naimy Akef i Tahi Cariocki. Będziemy przyglądać się najważniejszym cechom, figurom i krokom i podsumujemy to nauką choreografii inspirowaną tancerkami brzucha ze Złotej Ery Tańca Orientalnego

Wykład 1: Jak wyglądał taniec przed Złotą Erą

Jak wyglądał taniec w XVIII i XIX wieku w Egipcie? Kogo nazywano „Awalim” i „Ghawazee”? Czy łatwo było być tancerką w tamtych czasach? Wykład będzie o udokumentowanych początkach i rozwoju tańca egipskiego przed zmianą w „raks sharki” (czyli „taniec orientalny”, lub zwany przez ludzi Zachodu, „tańcem brzucha”). Będziemy analizować stare fotografie i zapiski wędrowców, a także będziemy mówić o banicji tancerek w 1834 roku oraz o ich stopniowym powrocie w końcówce XIX wieku.

Wykład 2: Złota Era Tańca Orientalnego + otwarcie wystawy dla VIP-ów(uczestników wykładu)

Wstęp do Złotej Ery Tańca Orientalnego, czyli narodzin „Raks Sharki” – klasycznego tańca egipskiego. Na wykładzie poznamy kilka perspektyw: taniec w filmach, taniec w kabarecie (widowiska dla biednych i bogatych) oraz uroczystości weselne w Kairze od 1900 do 1960 roku. Będziemy wspominać znane nazwiska takie jak Badia Masabni i Samia Gamal, nauczymy się więcej o kulturze i ewolucji tańca w Egipcie.

Kilka słów o naszym Gościu Specjalnym:

Badriyah jest członkinią prestiżowej, międzynarodowej grupy tanecznej "Bellydance Evolution" założonej przez jedną z legendarnych tancerek oreinatlnych- Jillinę.

Jest także członkiem Al Fayyum Dancers, znanej i cenionej grupy orientalnej w Czechach, prowadzonej przez Sheylę.

Nie tylko taniec to pasja Badriyah. Jest również redaktorką czeskiego magazynu o tańcu brzucha pt. "Orient Express", do którego pisze artykuły o historii tańca brzucha i legendarnych tancerkach.

Badriyah to również autorka projektu ''Theory and practise for bellydancers'' i współautorka projektu "Master of Bellydance".

• Data aktualizacji: 2019-08-20 14:14