Spotkanie z historią NSZZ Solidarność w Ozimku

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie z historią NSZZ "Solidarność" w Ozimku, które odbędzie się 18 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 w ozimskim domu kultury.

Pretekstem do zorganizowania spotkania na ten temat jest wydanie przez Oddział IPN we Wrocławiu książki pt. Ogniwa zakładowe i sekcje branżowe NSZZ "Solidarność" 1980-1989 (pod red. Łukasza Sołtysika i Grzegorza Waligóry), w której został opublikowany obszerny artykuł monograficzny dotyczący historii NSZZ "Solidarność" w Hucie "Małapanew" w Ozimku, autorstwa Zbigniewa Bereszyńskiego.

Gośćmi wieczoru będą badacze historii NSZZ "Solidarność" na Śląsku Opolskim i Dolnym Śląsku, redaktorzy tomu studiów - Łukasz Sołtysik i dr Grzegorz Waligóra z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu oraz badacz "Solidarności" w Ozimku dr Zbigniew Bereszyński z Państwowego Instytutu Naukowego - Instytutu Śląskiego w Opolu, którzy opowiedzą o wyjątkowym zjawisku historycznym jakim był NSZZ "Solidarność" u schyłku PRL.

Program spotkania:

1. Łukasz Sołtysik - Fenomen NSZZ "Solidarność" lat 80. XX w.

2. dr Grzegorz Waligóra – Problemy badawcze związane z dokumentowaniem historii ogniw zakładowych i sekcji branżowych NSZZ „Solidarność” w latach 80. XX w.

3. dr Zbigniew Bereszyński –Wokół historii NSZZ „Solidarność” w Hucie "Małapanew" w Ozimku 1980-1989.

4. Dyskusja.

• Data aktualizacji: 2019-03-18 15:34