Archiwum 2020

NAZYWAM SIĘ MILIARD - OZIMEK 2020

Przyjdź, tańcz i protestuj przeciwko przemocy wobec kobiet! 13 lutego 2020 o godz. 17.00 na placu przed Domem Kultury w Ozimku odbędzie się akcja organizowana w ramach międzynarodowej kampanii pn. One Billion Rising/Nazywam się Miliard, która zwraca uwagę na  przemoc wobec kobiet, w tym łamanie ich prawa do wyraźnej zgody na kontakty intymne. Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: „Tylko tak oznacza zgodę”.

Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy akcji pod kierunkiem pani Moniki Babij zatańczą wspólnie specjalny układ  taneczny.

Program spotkania:

17.00 – rozgrzewka, próba układu – plac przed DK

                                       17.30 – przerwa – ciepła herbata, kawa – hol DK

                                       17.45 – finałowy taniec oraz wspólne zdjęcie – plac przed DK

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Ozimka, którym nie jest obojętne przesłanie akcji, do włączenia się i wspólnego tańczenia. Mile widziane są nie tylko panie, ale również panowie. Zachęcamy do wzięcia ze sobą różowych elementów stroju (czapki, szalika, rękawiczek), czy choćby wstążki.

Akcję One Billion Rising zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu kolejnych lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając  takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się w naszym kraju 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100, w tym również Ozimek.

Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka.

 

  • Data aktualizacji: 2020-08-06 11:10
  • |
  • Licznik odwiedzin: 10 675 038