Archiwum wystaw

OZIMEK NIE JEST JEDNORAZOWY

Dom Kultury w Ozimku oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku zapraszają do zwiedzania wystawy pn. „Ozimek nie jest jednorazowy, czyli kultura segregacji odpadów” przygotowanej w ramach projektu Gminy Ozimek pt. „Kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca gospodarowania odpadami w Gminie Ozimek”.

Na 12 planszach zostały zaprezentowane podstawowe zasady prawidłowej segregacji odpadów w naszej gminie, jak również takie zagadnienia jak: czas rozpadu śmieci, recykling (przemysłowe przetwarzanie odpadów) oraz upcykling, czyli kreatywne wykorzystanie odpadów w celu stworzenia z nich przedmiotów artystycznych  lub użytkowych. Na wystawie zostały także przedstawione znaki, jakie są zazwyczaj umieszczane na opakowaniach. Mogą one nam pomóc w prawidłowym postępowaniu z odpadami, aby nie szkodziły środowisku i stały się wartościowymi surowcami. Ponadto  treść wzbogacono o wiele ciekawostek z zakresu problematyki ekologicznej. 

Choć w obecnych czasach nie unikniemy wytwarzania odpadów, to jednak każdy z nas może mieć wpływ na ich ilość i mądre nimi gospodarowanie. Wymaga to od nas wiedzy, konsekwencji i poczucia odpowiedzialności za miejsce, w którym mieszkamy.  Nie chcemy przecież, aby Ozimek był jednorazowy. Zadbajmy, żeby nasze dzieci nadal mogły się cieszyć pięknem przyrody, jaka nas otacza i nie musiały sprzątać gór śmieci. Spróbujmy myśleć i działać zgodnie z zasadami tzw. 5R:

  1. ODMAWIAJ (REFUSE) TEGO, CZEGO TAK NAPRAWDĘ NIE POTRZEBUJESZ. Nie przyjmuj kolejnej reklamówki, woreczka foliowego do każdego warzywa w sklepie, ulotek i gadżetów reklamowych, słomek do napojów, plastikowych patyczków do lodów itp.  Każda z rzeczy, której  przyjęcia odmówisz, nie stanie się twoim kolejnym śmieciem i problemem dla środowiska. 
  2. OGRANICZAJ (REDUCE) TO, CO JEST CI POTRZEBNE. Zastanów się, czy możesz ograniczyć ilość nabywanych rzeczy.  Oczywiście każdy z nas potrzebuje butów, ale czy koniecznie 10 par w każdym sezonie? Może kolejna plastikowa miseczka, która jest taką okazją na promocji w markecie, dołączy do kolekcji rzadko używanych przedmiotów w naszym domu.? Przede wszystkim ogranicz swoją konsumpcję, niech każdy zakup będzie przemyślany i poprzedzony pytaniem "czy ja naprawdę tego potrzebuję, a jeśli tak - to, ile tego muszę mieć”?
  3. WYKORZYSTUJ PONOWNIE (REUSE): Daj drugie życie swoim odpadom. Zamiast kupować nowy pojemnik na kasze, makarony, wykorzystaj słoiki o ciekawych kształtach, które dodatkowo możesz samodzielnie ozdobić. Odzież, pościele, koce, możesz przerobić na coś innego, ale również oddać innym i tym samym dasz tym rzeczom nowe życie. Nie zapominaj, że do ponownego użycia doskonale wpisuje się naprawa odzieży, obuwia czy wszelkiego sprzętu, jaki posiadasz w domu!
  4. SEGREGUJ I PRZEKAŻ DO PRZETWORZENIA  (RECYCLE). Ważną kwestią jest poprawne segregowanie swoich śmieci, aby zwiększyć szansę danego odpadu na ponowne trafienie w obieg. Postępuj dokładnie według zasad sortowania śmieci, jakie opracowała twoja gmina. 
  5. KOMPOSTUJ (ROT) ODPADY BIODEGRADOWALNE. Szkoda marnować odpadki organiczne i wyrzucać je do śmieci mieszanych. Kompostując resztki roślinne, zyskujesz cenny nawóz.

Ekspozycję pn. "Ozimek nie jest jednorazowy" można oglądać do końca wakacji  w holu domu kultury  oraz w dwóch filiach bibliotecznych:  Krasiejowie i  Dylakach. Natomiast podczas pikniku ekologicznego w dniu 16 czerwca będzie dostępna w podcieniach domu kultury wraz z wystawą przedmiotów stworzonych przez mieszkańców Ozimka na warsztatach upcyklingowych. Serdecznie zapraszamy.

  • Data aktualizacji: 2020-09-30 15:29
  • |
  • Licznik odwiedzin: 10 753 146