Data wydruku: 2024-11-05 04:17:37

Dom Kultury w Ozimku

e-mail: sekretariat@dk.ozimek.pl www: dk.ozimek.pl

Kalendarium

Historia

Sekcja teatralna Domu Kultury w Ozimku działa od 1995 roku. Jej powstanie zapoczątkowało przeniesienie się do Domu Kultury Teatru FIETER działającego do tej pory przy klubie osiedlowym Gelender należącym do Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Ozimku.
Obecnie w Domu Kultury w Ozimku działają trzy grupy teatralne.
Instruktorem teatru FIETER oraz KTO? jest Robert Konowalik, a instruktorem Teatru Lalki i Aktora dla Dzieci i Młodzieży SANMUN(grupa dziecięca i młodzieżowa)- Martyna Konowalik.

KALENDARIUM

1991

 W klubie osiedlowym Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Gelender powstaje w kwietniu teatr Fieter w składzie: Robert Konowalik, Jan Spólny, Iwona Konowalik. Pierwszym spektaklem grupy jest Pupere, który zaprezentowany został na Wojewódzkich Spotkaniach Amatorskich Teatrów Lalek w Strzelcach Opolskich, gdzie zdobył nagrodę za twórcze sięgnięcie do źródeł teatru.


1992-1995

W zespole pojawia się Witold Sułek, który przez wiele następnych lat bedzie jednym z najważniejszych i stałych członków zespołu.
 

Teatr Fieter realizuje w tym okresie dwa spektakle grane do dnia dzisiejszego: Smok Wawelski (nagroda w Strzelcach Opolskich) oraz Henryka Sienkiewicza Krzyżaki (nagrody w Nysie, Horyńcu Zdroju, Bobowej i Ostrowie Wielkopolskim). Pozostałe spektakle z tego okresu: 

  • Learo Inferno a tri doceri;
  • Bis Pupere;
  • Kozioł, Ofiara, Kozioł ofiarny;
  • Prawie Czerwony Kapturek gdyby nie Jaś i Małgosia;
  • Herbatka we...;
  • Przygody barona Munchhausena;
  • 3 x Szekspir. Filmowe adaptacje szekspirowskie;
  • Fastolf, albo Will co kilka chwil;
  • Trzy razy Fieter

W 1995 roku powstaje pierwszy spektakl Tomasza Hurasa zrealizowany w teatrze Fieter- Idiota. Poprzednio Tomek Huras wystąpił gościnnie w spektaklu wg. Lewisa Carolla pt. Herbatka we...

 

1996

 

Teatr FIETER rozpoczyna działalność w ozimskim Domu Kultury. Ma na swoim koncie nagrody w Strzelcach Opolskich, Nysie i Bobowej. W zespole oprócz dotychczasowego składu występują: Tomasz Huras, Hanna Spólna, Adam Musiał.

 Iwona Konowalik zakłada grupę teatralną Teatr NASTĘPNY, która debiutuje spektaklem Spotkanie. W zespole grają: Paulina Matura, Karolina Szczabel, Katarzyna Siudeja, Justyna Mehl i Małgorzata Dreling.

 Równolegle powstaje dziecięcy zespół teatralny, prowadzony przez Iwonę Konowalik- Teatr TUP TUP

Fieter realizuje nowelowy spektakl Trzy wariacje z epilogiem, w skład którego wchodzą przedstawienia: Józef Ka.(powtórzony w 2008 roku w konwencji teatru lalkowego) oraz Gomber i Gombratrup (nagroda główna Tyskich Spotkań Teatralnych oraz Strzeleckich Spotkaniach z... Teatrem), grany po dzień dzisiejszy i nagradzany w Andrychowie, Horyńcu Zdroju, Ostrowie Wielkopolskim, Radomiu, Częstochowie, Gdańsku, Zgierzu.

Pozostałe spektakle z tego roku:

  • Proces Magnetyzera
  • Kaliber duzy i mały

Tomasz Huras realizuje swój drugi spektakl w teatrze FIETER ale pod nazwą teatru MACABRESCUM DIVISION: Zbrodnia i kara.


1997

Teatr TUP TUP po zrealizowaniu spektakli lalkowych: Szczurze wesele i Listonosz, dzieli się na dwie grupy. Druga z grup- teatr TUP TUP 2 realizuje spektakl Kopciuszek i przestaje istnieć.

 Od 1997 roku Teatr NASTĘPNY prowadzony jest przez Roberta Konowalika (początkiem współpracy jest realizacja spektaklu Anatomic- gentleman autorstwa Roberta i Iwony Konowalików).

 W tym samym roku TUP TUP realizuje spektakl Tymoteusz Rimcimci pod kierunkiem Beaty Bogacz- Woźniak.

Teatr FIETER realizuje dwa przedstawienia: Ludzie w futerałach (wg. A. Czechowa w rezyserii R. Konowalika- spektakl zostanie powtórzony w 2004r.) oraz Przemiana (wg. F. Kafki, w reż. T. Hurasa). Oba zostają nagrodzone na przegladzie w Nysie w tym samym roku.


1998- 1999

Od roku 1998 wszystkie zespoły należące do sekcji teatralnej prowadzone były przez Roberta Konowalika (również reaktywowany po roku nieobecności Teatr TUP TUP 2, który przyjmuje na krótko nazwę KOSMICZNE DZIEWCZYNY).

 Powstają nowe, dziecięce grupy teatralne: Teatr HORYZONT i Teatr HORYZONT 2. Pierwsza z tych grup w ciągu 2 lat zrealizowała dwa spektakle: Zielony Kapturek oraz Duch w internacie.

Teatr HORYZONT 2 przestaje istnieć, nie zrealizował żadnego spektaklu.

 

Likwidacji ulega również grupa KOSMICZNE DZIEWCZYNY, która w 2002 roku będzie reaktywowana pod zmienioną nazwą. W 1998 roku realizuje jeden spektakl- Romeo i Julia, czyli dziecię nienawiści.

Teatr NASTĘPNY realizuje spektakle: Postmodernizm (wspólnie z teatrem FIETER, nagrody w Nysie i Brzegu), oraz Woodyalleniada. Pierwszy z tych spektakli doczeka się kontynuacji zrealizowanej przez teatry FIETER i KTO?, drugi w zmienionej wersji zostanie powtórzony przez drugą z wymienionych grup

Teatr FIETER realizuje w tym czasie dwa spektakle w reżyserii Tomka Hurasa: Czekając na Godota (nagrody na Nyskim Proscenium: 1 nagroda, 2 nagrody aktorskie, 2 wyróżnienia aktorskie oraz nagroda za reżyserię) oraz K. (wg. Procesu Franza kafki: druga nagroda w Nysie, nagroda ze rezyserię, nagroda aktorska).

Ponadto powstają przedstawienia: Gombrowiczurke (spektakl zostanie powtórzony w innej inscenizacji przez teatr KTO?) oraz Myszy Natalii Mooshaber (nagrody główne na przeglądach w Horyńcu Zdroju i Andrychowie, nagroda aktorska w Ostrowie Wielkopolskim).

W 1999 roku teatr Fieter ma na swoim koncie 19 spektakli.

 

2000-2003

 

Działalność Teatru TUP TUP od 1998 roku to kolejne 6 przedstawień:

 

  • Opowieść o człowieku bez twarzy;
  • Paczka;
  • Urodziny Wioli;
  • Antoniego Czechowa Miniatury;
  • Strzelba;
  • Kobiety z rodu Salomona.

Teatr TUP TUP przestaje istnieć w 2003 roku (przerwa w działalności: 2001-2002), ma na swoim koncie 9 spektakli teatralnych.

W 2002 roku ponownie rozpoczyna działalność grupa KOSMICZNE DZIEWCZYNY, przemianowana na Teatr KTO?. Realizuje spektakl Wariacje na temat pewnego włamania, a następnie- w poszerzonym składzie- przedstawienie multimedialne Woodyalleniada. W zespole pojawiają się: Katarzyna Chodak, Łukasz Buda, Małgorzata Błońska, Marek Feliks, Rafał Respondek. W tym spektaklu po raz pierwszy skorzystaliśmy z pomocy Bartka Zaparta przy realizacji warstwy multimedialnej. Będzie z nami współpracował przez kolejne lata do dnia dzisiejszego.

Teatr NASTĘPNY po realizacji spektaklu Z dala od anielskich chórów praktycznie przestaje istnieć. Aktorki tej grupy występują w tym czasie na stałe w spektaklach Teatru FIETER. Ostatnim przedstawieniem tej grupy, jest nietypowy, lalkowy spektakl zrealizowany w 2001 roku- Basilissa Teofano.

Tomek Huras realizuje ostatni swój spektakl: Końcówka wg. Samuella Becketta i na wiele lat przestaje uczestniczyć w działalności teatru FIETER. Z niepowodzeniem próbuje realizacji przedstawień: Balladyna oraz Którzy upadają (ten spektakl w nieco zmienionej wersji zostanie zrealizowany przez R. Konowalika dopiero w 2009r.). Po krótkiej przygodzie jaką będzie uczestnictwo w realizacji jednej z nowelek Hrabalkiady w 2004r., swój następny spektakl Tomek zrealizuje dopiero w 2011r (Zamek)  

Pozostałe spektakle realizowane w tym zcasie przez teatr Fieter: Dwie Pragi (Nagroda za scenariusz, Gdańsk), Nasz człowiek w Hawanie (zrealizowany z okazji 10 rocznicy powstania teatru), Telefony w ostatniej nowelce (nagrody w Horyńcu- Zdroju i Tychach) oraz przeróbka tego ostatniego spektaklu: Woda w płucach (nagrody w Nysie: Grand Prix, Nagroda Aktorska i Nagroda za reżyserię). Powstaje również najbardziej kontrowersyjne przedstawienie w historii grupy: Hesus. The Early Days (spektakl powtórzony w wiele lat później przez teatr KTO?) oraz druga wersja przedstawienia Myszy Natalii Mooshaber.

Od roku 2003 do chwili obecnej działają w Domu Kultury dwie grupy teatralne: Teatr FIETER i Teatr KTO?.


2004- 2007

 

Teatr FIETER realizuje kolejne spektakle: nową wersję Ludzi w futerałach, trzy monodramy pod nazwą Hrabalkiada. Wspólnie z Teatrem KTO? powstaje pierwsza wersja spektaklu Biesy, potem natomiast realizowane są kolejne przedstawienia: 

  • Skurdal,
  • Lotte,
  • CSI. Kryminalne zagadki Ozimka.

Teatr KTO? tworzy w 2005r. kontynuację spektaklu Postmodernizm z 1998r., zatytuowaną Postmodernizm 2: Fatman's return. Następnie powstają dwa przedstawienia, które w kolejnych latach (2006 i 2007) zdobywają na nyskim Proscenium nagrody Grand Prix: Wizyta oraz Gombrowiczurke. Spektakle te otrzymują na tym samym przeglądzie dwie kolejne nagrody za reżyserię oraz Nagrodę Aktorską dla Małgorzaty Błońskiej za rolę w Wizycie. Przedstawienie Gombrowiczurke w 2008 roku zdobywa Złotą Maskę w kategorii: Wydarzenie sceny offowej.

Oprócz tego zrealizowany zostaje przez teatr KTO? spektakl pt. Siostry.

 

Teatr KTO? wraz z Sektą Plastyczną realizują wspólny spektakl lalkowy pt. Smok.

 

W tym okresie działają w Domu Kultury dwie nowe grupy teatralne: 

Teatr W O!PARACH, prowadzony przez Tomasza Biskupa (aktora Teatru Fieter), który realizuje dwa spektakle, oraz Teatr InLIBED, prowadzony przez Rafała Respondka (ówczesnego aktora Teatru KTO?), który na swoim koncie zanotował 6 spektakli. Obie grupy w chwili obecnej nie działają.

2008- 2010

 

Ponowna realizacja spektaklu Biesy wykonana zostaje na scenie Teatru lalki i Aktora w Opolu w ramach imprezy pn. Premiera z TVP Opole. Spektakl powstał przy współpracy teatrów: FIETER i KTO?.

Realizacje teatru KTO?:

 

  • Last minute Kosmos 19,99,
  • Postmodernizm 3. Fatman Łorewer,
  • Hesus. The Early days 3D,
  • Herbata,
  • Toobie Or nein To Be.

Teatr FIETER realizuje w dwóch kolejnych latach 2008-2009 dwa spektakle w Londynie w ramach organizowanej przez siebie akcji pn. Defekt teatralny. Są to:

Orte (nowa, odmienna wersja spektaklu Lotte) oraz

Herbata (zmieniona wersja spektaklu teatru KTO? z 2008r.)

Podczas tych imprez zaprezentowany zostaje również spektakl Gomber i Gombratrup oraz przedstawienie zaproszonego do wspólpracy teatru Narybek From Poland pt. Dziewictwo

Spektakle teatru FIETER: Orte i Rzeczy zostają wystawione w hali fabrycznej Konkstrukcji Stalowych KTR Group.

Pozostałe realizacje teatru Fieter w tego okresu to:

  • Józef Ka.
  • Łamigłówka
  • Dziadek

W 2010 roku odbywa się pierwsza edycja Ozimskiej Nocy Teatralnej, podczas której gościliśmy następujące grupy teatralne: Kompania Teatralna MAMRO, Teatr MOMO, Teatr NARYBEK FROM POLAND, Teatr BESTIA, Teatr ZAPADNIA. Swój premierowy spektakl zaprezentował podczas Nocy teatr KTO?: Toobie Or nein To Be.

2011

 

Teatr Fieter obchodzi jubileusz 20 rocznicy powstania. Realizowany jest cykl spotkań o charakterze teatralnym, plastycznym i muzycznym. W obchodach biorą udział: teatr KTO? oraz reaktywowany z tej okazji Teatr NASTĘPNY, jak również zaproszone do współpracy grupy: SJESTA, ... Spektakl teatru Fieter Makbet, czyli tania jatka zostaje pokazany przez zespół trash-metalowy KOMUTATOR. Poza tym na scenie Domu Kultury odbywają się koncerty muzyczne grup: STEREOMETRIA (Opole), AMBICIOCHA (Ozimek), Jana Spólnego i Tomasza Matusiaka (Ozimek, Nysa). Odbywają się wernisaże prac plastycznych: Michała Misiury, Pauliny Ptaszyńskiej, Magdaleny Jurkiewicz, Agnieszki Jarockiej, Wojciecha Siudei, Martyny Konowalik, Dominiki Misiury i Natalii Batkowskiej.

 Powstaje spektakl grupy ZeTEATR pt. Camiliada. Grupa po zrealizowaniu tego przestawienia przestaje istnieć.

 Spektakl Którzy upadają. Słuchowisko otrzymuje główną nagrodę zespołową tzw. Złoty Róg Mysliwski Króla Jana podczas Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju oraz nagrodę Grand Prix Festiwalu Teatrów Studenckich organizowanych w Opolu. Prezentowany jest również w siedzibie Klubu Inicjatyw Niezależnych Fabryka w Opolu, Bazie Zbożowej w Kielcach oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Opolu.

 Do reżyserii spektakli teatru Fieter powraca Tomasz Huras, realizując spektakl Zamek wg. Franza Kafki. Spektakl prezentowany jest w Ozimku oraz w KIN Fabryka w Opolu.

W maju odbywa się druga edycja Ozimskiej Nocy Teatralnej z udziałem teatrów: ZIELONY WIATRAK (Gdańsk), TEATRU FROM POLAND (Częstochowa), KREATURY (Gorzów Wlkp.) oraz teatru z francuskiego Dijon.

Premierowe spektakle teatru Fieter wykonane podczas Jubileuszu 20-lecia:

  • McGuffin: Przerwana partia szachów
  • McGuffin: Nie bądź taka protekcjonalna
  • McGuffin: Trup w szafie
  • Zamek
  • McGuffin: Przyjaciele pana Bulbo
  • O szkodliwości palenia
  • McGuffin: Making off 
  • McGuffin: Jutro też jest dzień
  • McGuffin: Podciąg do Ypslatt

Pozostałe spektakle: Gomber i Gombratrup, Henryka Sienkiewicza Krzyżaki.

Podczas Benefisu teatru Fieter zostają wręczone statuetki dla Honorowych Aktorów Teatru Fieter wykonane przez Wojciecha Siudeję. Otrzymują je:

Andrzej Siudeja

Krystyna i Alfred Wolni

Justyna Wajs- Fijałkowska

Bartek Zapart

2012

 

14 marca podczas wyjazdu teatru do Francji zginął tragicznie Wojciech Siudeja, aktor i plastyk- scenograf teatru Fieter, Sekty Plastycznej, teatru InLibed, twórca wielu fotorelacji ze spektakli teatralnych, autor opraw graficznych spektakli teatru Fieter i Sekty Plastycznej oraz imprez o charakterze teatralnym i plastycznym (20/XX, Defekt teatralny, Ozimskie Noce Teatralne), organizator i uczestnik wypraw rowerowych po Europie, Azji i Ameryce Środkowej, pasjonat kawy i ostrych papryczek, absolwent opolskiego Liceum Plastycznego, student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, instruktor sekcji fotograficznej "FOTOKOMÓRKA", pirotechnik-amator, ale przede wszystkim nasz Przyjaciel.

W kwietniu zrealizowany został przez teatr FIETER lalkowy teledysk do piosenki "Hidden soul" grupy LECTER.

 We wrześniu powstaje dziecięco- młodzieżowy teatr lalki i aktora SANMUN, prowadzony przez Martynę Konowalik.

Wrzesień: rozpoczynają się prace nad spektaklem teatru Fieter: "Palacz zwłok. Panoptikum" wg. Ladislava Fuksa, oraz teatru KTO?: "Pokój" Harolda Pintera i "Wojna na trzecim piętrze" Pavla Kohouta. Premiery "Wojny..." i "Pokoju" w listopadzie tego roku.

 2013

 

Luty: premiera "Palacza zwłok. Panoptikum", wraz z wystawami Fotokomórki i Sekty Plastycznej.

 Maj: Nocnik Teatralny. III Ozimska Noc Teatralna. W trzeciej edycji spotkań wystąpiły teatry: BIAŁY (Olsztyn), KRZYK(Maszewo), PRZEDMIEŚCIE (Rzeszów), Grupa WINEGRET (Oborniki Śląskie), ECCE HOMO (Kielce). W holu DK zaprezentowaliśmy wystawę prac Wojtka Siudei.

Maj: Premiera spektaklu teatru KTO? pt. "696". Pierwsze prace nad spektaklami teatru FIETER: "The Best of William Shakespeare" oraz "Puppet TV"

2014-2015

W 2014 roku trwa remont Domu Kultury w Ozimku i scena zostaje wyłączona z uzytkowania. Premiery trzech spektakli opartych o dramaty Williama Shakeare'a odbywają się 15 marca 2014r. w sali tanecznej DK. Spektakl "The Best of William Shakespeare" składa się z trzech powiązanych ze sobą przedstawień: filmowego "Prologu", spektakli: "Ryszard", "Otello" i "Makbet" oraz "Epilogu".

W maju i czerwcu 2014 trwa realizacja filmwej wersji "Myszy Natalii Mooshaber". Premiera tego spektaklu zostaje odłożona na rok następny, az zostanie oddana do użytku scena.

W październiku 2014 roku ma miejsce premiera Teatru Animacji Sanmun "Kosmoza". Spektakl zaprezentowany podczas Strzeleckich Spotkań Teatru Lalkowego otrzymuje nagrodę za scenografię.

Na przełomie 2014 i 2015 roku realizowane są spektakle: "Pamiętam, że było gorąco" teatru Fieter (realizacja zaniechana), "Remont" Teatru KTO? (premiera 25 kwietnia 2015),  "Archidea" Teatru Animacji Sanmun (premiera 31 maja 2015) oraz "Puppet TV" teatru Fieter.

W maju 2015 roku mają miejsce trzy wydarzenia: 1. premierowy spektakl młodszej grupy Teatru Aniumacji Sanmun (wystawiony 16 maja wraz ze spektaklami Pracowni Artystycznej Sztukmistrz), 2. kolejne spotkania z teatrem offowym czyli "Nocnik Teatralny. IV Ozimska Noc Teatralna" (z udziałem Kompani Teatralnej Mamro, Teatru PID/GIN, Teatru Ecce Homo, Teatru From Poland oraz duetu muzycznego BOW, 3. wspomniana juz premiera starszej grupy Teatru Animacji Sanmun (31 maja).

W czerwcu Teatr KTO? prezentuje po raz drugi swój najnowszy spektakl "Remont", który po kilku miesiacach zostaje wystawiony powtórnie

4 października powstaje spektakl "Pokojówki", przygotowany przez teatr Fieter z Anna Bereźnicką oraz profesjonalna aktorką - Małgorzata Kałuzińską.Przedstawienie zostaje zaprezentowane podczas festiwalu POP Kreacje we Wrocławiu a dopiero po tym odbyła sie jego ozimska premiera.

W listopadzie tego roiku powstaje spektakl lalkowy "Puppet TV", który będzie pokazany czterokrotnie na przełomie listopada i grudnia. Grają: Ewa Mikusek, Agnieszka Jarocka, Justyna Mehl- Czubak i Robert Konowalik. Animacje komputerowe: Bartek Zapart.

2016

 14 lutego ma miejsce premiera najnowszej komedii teatru Kto? Po spektaklach "696" oraz "Remoncie" przyszła kolej na "Dublera", spektakl z wykorzystaniem technik filmowych, oraz blue screena w czasie rzeczywistym. Przedstawienie zostaje wystawione dwukrotnie. Towarzyszy mu wernisaż Bartosza Mazika i Ewy Debickiej "Oblicza portretów"

Spektakl "Pokojówki" jest prezentowany w Częstochowie (Alternatywa między scianami), Kielcach (Przegląd Teatrów Alternatywnych, Kolonowskiem, Opolu oraz ponownie we Wrocławiu.

Podzcas piątej edycji Ozimskiej Nocy Teatralnej występują: Teatr Wojtka KOwalskiego, Wioleta Komar, Teatr Ecce Homo, Teatr Tata oraz Klub Tańca Jazzowego i Towarzyskiego Siera.

We wrześniu ma miejsce premiera "Samoobsługi" Harolda Pintera w wykonaniu Teatru Fieter. Spektakl inauguruje obchody 25 lecia teatru Fieter. Premierze towarzyszy pokaz spektaklu strzeleckiego Teatru Po Drugiej Stronie. Spektakl jest powtórzyny w październiku, zaś w listipadzie zostaje pokazany w kieleckiej Bazie Zbozowej.

 Premierowa prezentacja filmowej wersji spektaklu "Myszy Natalii Mooshaber"

Powstanie młodzieżowej grupy teatralnej: Teatru Trochę Lipa.

Kolejne premierowe spektakle, oba ioparte na tekstach Arnolda Weskera: "Wyprzedaż" z udziałem Justyny Mehl- Czubak i Agnieszki Jarockiej oraz "Co sie stało z Betty Lemon?" w wykonaniu Anny Bereźnickiej.

Premiera teatru Kto?: Szpital na skraju miasta. Komediowe widowisko kończy obchody 25 lecia teatru Fieter i zostaje zaprezentowane powtórnie w grudniu

Zakończona sukcesem prezentacja spektakli "Samoobsługa" i "Wyprzedaż", które zostają wyróznione za rezyserię podczas nyskiego Proscenium.

2016

"Wyprzedaż" teatru Fieter bierze udział w Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Wcześniej zostaje pokazana po raz drugi w Ozimku.

Spektakl "Smok Wawelski" w wykoanniu Agnieszki jarockiej i Roberta Konowalika, zostaje pokazany dwukrotnie podzcas wernisazu prac plastycznych sekcji DK. W najbliższym czasie przedstawienie zostaje powtórzone sześciokrotnie dla przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych.

Powtórna prezentacja spektaklu "Co się stało z Bety Lemon?" w lutym tego roku.

Premiera spektaklu Teatru Trochę Lipa pt. "Wina". Spektakl zostaje zaprezentowany ozismkim szkołom czterokrotnie w dniach: 9 i 15 marca. Dla szerszej publiczności przedstawienie zostaje wystawione dodatkowo 24 marca.

19 marca odbywa się dwukrotny pokaz premierowego spektaklu Teatru Fieter "Depresja selera" w wykonaniu Radosława Czupryńskiego, Hanna Spólnej, Anny Juros- Brejwo, Tomasza Hurasa oraz pauliny Musiał.

Podzcas Nocnika Teatralnego zostaje wystawiona najnowsza premiera teatru Fieter "Jest tam kto? wg. Williama Saroyana z udziałem Tomasza Mehla, Marysi Brejwo i Michała Rogackiego. Na tej samej imprezie występuja ponadto: Wioleta Komar, Teatr KOD (Bartosz Mazurkiewicz), Teatr Poświęcony i Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.

W czerwcową Noc Świętojańska został wystawiony na wyspie Radhanza spektakl Teatru Trochę Lipa z udziałem Chóu Na Obcasach "Wiankim czyli święto wody i ognia" Przedstawienie plenerowe powstało w ram,ach projektu "Tworze, działam, dzielę sie z innymi".

Najnowsza premiera teatru Kto?: "Łamigłowka 2.0" zostaje wystawiona podzcas Wieczoru komedii autotematycznej wraz z pokazem "Music Hallu" Teatru Po Drugiej Stronie. W spektaklu "Łamigłowka 2.0", nawiązującym stylistycznnie do przedstawienia teatru Fieetr z 2008 roku "łamigłowka" wystąpiły: Ewa Ciepły, Agata Kusy, Beata Derus i Magda Kunysz.

Powtórki: 2 sierpnia "Wyprzedaż" w Częstochowie, 23 wrzesnia "Wianki" na zamku w Rymarovie, 7 października "Lamigłówka 2.0" w Ozimku (ponownie z udziałem strzeleckiego teatru Po Drugiej Stronie.

28 października powstaje nowa wersja monodramu teatru Fieter "Palacz zwłok. Panoptikum" w wykonaniu Roberta Konowalika. Spektakl zostaje wystawiony powtórnie w grudniu.

Spektakl "Łamigłowka 2.0" w wykonaniu teatru Kto? zostaje dwukrotnie nagrodzony w Nysie podzcas Proscenium. Zdobywa II nagrodę w kategorii spektakl oraz II Nagrodę Aktorską.

2016

Depresja selera bierze udział w Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju.

18 marca zostaje pokazany dwukrotnie premierowy spektakl krymonalno- komediowy teatru Kto? pt. "Kill Them All. Bardzo Terrible Criminal".

21 kwietnia: premiera nowej wersji spektaklu teatru Fieter: "łamigłowka" z udziałem Martyny Mirowskiej i Tomasza Mehla (podwójna prezentacja tego samego wieczoru wraz z prezentacją spektaklu teatru Kto? "Łamigłowka 2.0" oraz wernisażem prac plastycznych

22 kwietnia: premiera spektaklu teatru Kto? - "Łamigłowka 3" z udziałęm: Agaty Kusy, Ewy Ciepły, Magdaleny Kunysz, Beaty Derus, Hanny Spólnej, Anny Juros- Brejwo i Grzegorza Rolki. Przedstawienie pokazane dwukrotnie tego wieczoru.

Pokaz "Łamigłówki 2.0" w Czestochowie w ramach "Alternatywy miedzy ścianami".