AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKI

Jak odnaleźć swoje korzenie?

30 stycznia 2018 roku w filii bibliotecznej w Grodźcu miały miejsce zajęcia, zatytułowane: „Jak odnaleźć swoje korzenie?”. Uczestnikami lekcji byli uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej z Grodźca. W oparciu o wykład oraz film edukacyjny dzieci dowiedziały się czym zajmuje się genealogia, jakie dokumenty są źródłami informacji o naszych przodkach, gdzie należy szukać tych dokumentów, jak tworzy się drzewo genealogiczne.

Ponadto uczniowie poznali różnicę pomiędzy pokrewieństwem a powinowactwem oraz zapoznali się z nazwami relacji rodzinnych, zachodzących w stosunku do określonych krewnych, takich jak np.: stryj, stryjenka, brat cioteczny czy dziadek stryjeczny.

W części praktycznej uczestnicy spotkania mieli za zadanie stworzyć drzewa genealogiczne dwóch probantów, po wcześniejszej analizie szeregu kopii dokumentów takich jak: metryki chrztu, odpisy aktów urodzin i ślubów, legitymacji studenckich, świadectw szkolnych czy fotografii. Aby wykonać to ćwiczenie dzieci musiały wykazać się nie lada uwagą i skrupulatnością. Nie mniej jednak z pomocą bibliotekarza oraz nauczyciela poradziły sobie z tym zadaniem.

Na koniec uczniowie stworzyli drzewa genealogiczne własnych rodzin.

IMG_0247IMG_0244IMG_0240IMG_0238IMG_0232IMG_0228
  • Data aktualizacji: 2018-05-25 10:51