Archiwum 2013

Relacje z imprez artystycznych 2013 roku.

Spotkanie z panią Eryką Świerc na bis

Spotkanie z Eryka Świerc

Kolejne wyjazdy na występy, wyjścia na próby wymagały od członkiń grupy wiele samozaparcia i doskonałej organizacji życia domowego, bowiem panie, które chciały w tamtych czasach realizować swoje pasje, nie zawsze spotykały się ze zrozumieniem i pomocą w swoim najbliższym otoczeniu. Musiały najpierw zadbać o dzieci, dom i gospodarkę, aby  potem, nieraz po kryjomu, wymknąć się na spotkanie zespołu, a nawet na występ. Dzisiaj kobiety również muszą łączyć swoje pasje z  wieloma innymi obowiązkami, jednak  zrozumienie dla ich potrzeb samorealizacji jest zdecydowanie większe.

Prawdziwego smaczku opowieści  przydawały  liczne anegdoty, których próżno by szukać w kronice zespołu. Pani Eryka opowiedziała między innymi historię o tym, jak została wytypowana do wyrecytowania wiesza pt. „Na naszym polu pszenica”. Aby nauczyć się na pamięć tego długiego utworu, wykorzystywała każdy moment. Powtarzała go cicho przewracając siano na polu i dojąc krowy w oborze, co oczywiście wzbudziło zainteresowanie jej męża. Wreszcie, gdy przyszła pora na wystąpienie przed ogromną widownią  poszło jej bardzo dobrze, o czym świadczyły wycinki z gazet relacjonujących występ. Jednak kolejnym rzem, już na scenie naszego domu kultury „zjadła ją trema” i zapomniała pierwszego wersu. Sytuację uratowała Helenka Gruszka, ówczesna instruktorka zespołów ludowych, która podpowiedziała jej pierwszą linijkę. Na szczęście nikt z widzów się nie zorientował, bo prawdziwy artysta potrafi "ograć" swoje drobne potknięcia. Wszystkie opowiedziane historie były okraszone solidną  dawką humoru, z którego pani Świercowa jest znana.

Miłą niespodzianką, przygotowaną dla zgromadzonych pań była loteryjka. W jej trakcie rozlosowano piękne ozdoby wielkanocne wykonane techniką szydełkową przez panią Dorotę Pytel. Oczywiście tam, gdzie jest pani Eryka, musi być śpiew i  „wiecznie młode” piosenki, których melodii trudno zapomnieć . Zgromadzone panie chętnie włączyły się do wspólnego śpiewania  „Karolinki”, „Marianny” czy  „Góralu, czy ci nie żal”. Na koniec szefowa „Dzióbków” wykonała a cappella przebój M. Matieu, dedykując go wszystkim przedstawicielkom płci pięknej z okazji ich święta.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa starych książek, przygotowana przez bibliotekarkę Anielę Liebe oraz Dorotę Pytel, prawdziwą przyjaciółkę naszej biblioteki. Panie wydobyły z domowych zbiorów mieszkańców Dylak i okolic prawdziwe skarby, zarówno w polskim jak i niemieckim języku (część z nich wydrukowana była charakterystyczną, lecz dzisiaj już słabo czytelną czcionką gotycką).  Wiele z nich miało ponad 100 lat. Najstarszy eksponat, jaki pojawił się na wystawie, to niemiecki poradnik dla rodziców z 1886 r. poświęcony wychowaniu dzieci. Jego autor skupił się nie tylko na kształtowaniu osobowości młodego człowieka, ale również poruszał tematy związane z jego rozwojem fizycznym i zdrowotnym. Z kolei najgrubszą książką na wystawie były bardzo popularne „Żywoty Świętych Pańskich” z 1908 roku. Wiele emocji wzbudzał także zaczytany egzemplarz „Elementarza”, M. Falskiego, który starsze osoby pamiętają ze swojej pierwszej klasy.

Współczesne biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, lecz miejsca, w których można obejrzeć wystawę, poznać historię lokalną, spotkać ciekawych ludzi, a nawet pośpiewać i pośmiać się serdecznie czyli jednym słowem miło spędzić czas w gronie innych  osób. Mamy nadzieję, że uczestniczki  śpiewającego Dnia Kobiet w Filii w Dylakach mogą o tym zaświadczyć.

Wystawa starych książekWystawa starych książekWystawa starych książekWystawa starych książekSpotkanie z Eryka ŚwiercSpotkanie z Eryka Świerc
  • Data aktualizacji: 2017-12-12 14:58